Miroslav Novák: Meziroční inflaci táhl nadále nahoru především alkohol a tabák

09.09.2016 10:49

Meziroční inflaci táhl v srpnu i nadále směrem nahoru především dražší alkohol a tabák. Meziroční růst inflace bez alkoholu a tabáku činila pouhých 0,1 %. Být abstinentem a nekuřákem se tak čistě z cenového pohledu rozhodně vyplatí.

Miroslav Novák: Meziroční inflaci táhl nadále nahoru především alkohol a tabák
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lahve vína, ilustrační foto

Levnější zelenina a pohonné hmoty zapříčinily, že spotřebitelské ceny v srpnu oproti červenci poklesly o 0,2 %. V meziročním vyjádření, tj. oproti loňskému srpnu, však inflace mírně zrychlila na 0,6 % z červencových 0,5 %.

Meziroční inflaci táhl v srpnu i nadále směrem nahoru především dražší alkohol a tabák. Meziroční růst inflace bez alkoholu a tabáku činila pouhých 0,1 %. Být abstinentem a nekuřákem se tak čistě z cenového pohledu rozhodně vyplatí. Na zvyšování cenového hladiny se však podílelo např. i dražší nájemné, obuv či rekreační služby. Opačným směrem i nadále působily pohonné hmoty a potraviny.

Z pohledu České národní banky se nic nemění. Růst spotřebitelských cen zůstává v souladu s její prognózou hluboko pod dvouprocentním inflačním cílem a ke 2 % by se měla inflace přiblížit až v polovině příštího roku. Na srpnový výsledek inflace tak centrální bankéři nijak reagovat nebudou.

Miroslav Novák
analytik

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Josef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Petr Fiala jmenován novým premiérem

20:44 Jiří Paroubek: Petr Fiala jmenován novým premiérem

V současné době má Česko dva premiéry. Toho dosavadního, dosluhujícího Andreje Babiše s vládou a nov…