Miroslav Novák: Překvapivý výsledek referenda, nepřekvapivá reakce trhu

24.06.2016 9:07

Zatímco výsledek referenda lze na základě předběžných volebních průzkumů hodnotit jako překvapení, tak reakce trhu na Brexit je ukázková. Britská libra se od brzkých ranních hodin nachází pod silným prodejním tlakem. Vůči americkému dolaru již oslabila pod hladinu 1,33 USD/GBP, což jsou nejslabší hodnoty britské měny od r. 1985. Výrazně ztrácí libra i vůči euru – 0,83 GBP/EUR, což jsou nejslabší hodnoty britské měny od dubna 2014. Další ztráty britské měny nelze v průběhu dne vyloučit.

Miroslav Novák: Překvapivý výsledek referenda, nepřekvapivá reakce trhu
Foto: Archiv
Popisek: Libra
reklama

Dny Spojeného království a Severního Irska v Evropské unii jsou sečteny. Spojené království bylo členem Evropské unie od roku 1973, avšak na základě výsledku včerejšího referenda Spojené království Evropskou unii nejpozději v roce 2018 opustí.

Výsledek referenda lze hodnotit spíše jako překvapení, ačkoliv některé předvolební průzkumy v posledních dvou týdnech favorizovaly skupinu, která chtěla hlasovat proti setrvání Spojeného království v Evropské unii.

Výsledek referenda velmi pravděpodobně předznamenává nadcházející období nejistoty na finančních trzích, kterou bude charakterizovat vysoká volatilita a útěk od rizikových k bezpečným aktivům. „Útěk do bezpečí“ ostatně vidíme na trzích již nyní.

Pro Spojené království rovněž začíná překlenovací dvouleté období, kdy bude s Evropskou unií vyjednávat o nových obchodních podmínkách. Vesměs všechny analýzy, které byly na téma Brexitu uskutečněny, hovořily o tom, že Brexit bude mít negativní dopad na ekonomiku Spojeného království, a to jak v krátkém, tak i dlouhém období.

Zatímco výsledek referenda lze na základě předběžných volebních průzkumů hodnotit jako překvapení, tak reakce trhu na Brexit je ukázková. Britská libra se od brzkých ranních hodin nachází pod silným prodejním tlakem. Vůči americkému dolaru již oslabila pod hladinu 1,33 USD/GBP, což jsou nejslabší hodnoty britské měny od r. 1985. Výrazně ztrácí libra i vůči euru – 0,83 GBP/EUR, což jsou nejslabší hodnoty britské měny od dubna 2014. Další ztráty britské měny nelze v průběhu dne vyloučit.

Pod prodejním tlakem se od brzkých ranních hodin nacházejí středoevropské i skandinávské měny. Česká koruna je zatím vůči euru stabilní a pohybuje se těsně nad intervenční hladinou 27 CZK/EUR. Vůči britské libře koruna posílila pod hladinu 33 CZK/GBP a je nejsilnější od konce r. 2013. Ztráty si koruna připisuje na měnovém páru s americkým dolarem.

Na základě výsledku referenda posilují tzv. safe haven měny – americký dolar, japonský jen a švýcarský frank. Nejvíce poté japonský jen, který se vůči americkému dolaru poprvé od listopadu 2013 nacházel pod hladinou 100 JPY/USD.

Autor je analytik.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Marian Kechlibar: 2020 versus 1665 aneb Jak málo se za tu dobu v některých myslích změnilo

19:01 Marian Kechlibar: 2020 versus 1665 aneb Jak málo se za tu dobu v některých myslích změnilo

Článek „Muslimští směnárníci v Praze zahání koronavirus modlitbou“ mi okamžitě připomněl jedno klasi…