Miroslav Novák: Výrazně levnější dovolené vývoj inflace významně zkreslily

10.10.2019 13:45

Spotřebitelské ceny v září oproti srpnu výrazně poklesly o 0,6 % a v meziročním srovnání cenový růst zpomalil na 2,7 % ze srpnových 2,9 %.

Miroslav Novák: Výrazně levnější dovolené vývoj inflace významně zkreslily
Foto: pixabay.com
Popisek: Inflace - ilustrační foto
reklama

K meziměsíčnímu poklesu inflace přispěly v září především levnější dovolené s komplexními službami (pokles o 23,6 % m/m). S koncem letní turistické sezóny se jedná o tradiční obrázek, když ceny dovolených pravidelně v září klesají. Oproti minulým rokům byl však letos pokles cen dovolených ještě výraznější, než je obvyklé. O něco levnější byly v září i potraviny, a to především zelenina či máslo.

Meziměsíčně dražší byly v září naopak oděv a obuv a s ohledem na začátek nového školního roku se zvýšily ceny v oddíle vzdělávání. Zdražovaly i restaurace.

Při pohledu na příspěvek jednotlivých oddílů do meziměsíčního růstu spotřebitelské inflace lze konstatovat, že pokud by se ceny dovolených nezměnily, tak by výsledně i meziměsíční růst inflace byl de facto nulový. Výrazně levnější dovolené tak meziměsíční vývoj spotřebitelské inflace poměrně významně zkreslily.

V meziročním srovnání zůstává situace víceméně neměnná. Hlavním zdrojem růstu cen zůstávají náklady spojené s bydlením včetně energií, které přispívají z necelé poloviny k celkovému růstu spotřebitelské inflace. Mírně slabší příspěvek do inflace byl v září oproti předchozím měsícům od potravin (potraviny s alkoholem přispěly k celkové inflaci zhruba pětinou). Inflační tlaky se i nadále soustředí v segmentu služeb, ať již jde o stravování a ubytování či ostatní služby.

Meziroční růst spotřebitelských cen se sice po celý letošní rok nachází významně nad 2 %, tj. nad inflačním cílem České národní banky, avšak stále v jejím tolerančním pásmu. Pravděpodobnost, že bankovní rada České národní banky ve 4. čtvrtletí zvedne úrokové sazby je s ohledem na zahraniční rizika nízká.

Významně nad 2 % se spotřebitelská inflace udrží i ve 4. čtvrtletí a v souhrnu za celý letošní rok by měla dosáhnout 2,7 %. Na začátku příštího roku nelze vyloučit dočasné zvýšení meziroční inflace nad 3 %.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ivan David: Prouzova kampaň, zaměřená na slabomyslné

18:08 Ivan David: Prouzova kampaň, zaměřená na slabomyslné

Obchodní řetězce vrazily milióny do kampaně „drahejidlo.cz“, která má přesvědčit, že jedině ony zaji…