Oldřich Kužílek: Konkrétní příklady účinkují jako katalyzátor a někdy jako rozbuška

20.06.2017 8:35

Už patnáct let dostává veřejná správa v naší zemi od občanů vysvědčení za to, jak je k nim otevřená nebo zavřená.

Oldřich Kužílek: Konkrétní příklady účinkují jako katalyzátor a někdy jako rozbuška
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova pražského magistrátu

Soutěž Otevřeno x Zavřeno je formou i svým rozsahem unikátní i v mezinárodním srovnání. Každý občan může poslat nominaci konkrétního úřadu, obce, ministerstva, funkcionáře, školy, nemocnice či jiné veřejné instituce. Uvede, co udělala v této oblasti špatně, co zatajila, zneprůhlednila, zcenzurovala anebo v čem naopak občanům bezchybně vyšla vstříc, zapojila je do rozhodování, nabídla otevřená data anebo třeba svobodný prostor pro názory v radničním periodiku.

Konkrétní příklady, a zejména ty pozitivní, účinkují jako katalyzátor a někdy jako rozbuška. Motivují více než metodiky, spory a formální postupy. Za ty roky také díky této soutěži a veřejnému oceňování dobrých i špatných příkladů se ve veřejné správě zabydlel pojem otevřenosti či chcete-li transparentnosti jako cosi samozřejmého. Žádný politik ji nezapomene zmínit, když líčí svůj úřad a činnost v pěkných barvách. To po roce 2000, kdy jsme začínali, zdaleka nebylo běžné. Ale za dobu existence soutěže podaných přes 1200 nominací, tedy konkrétních případů a příběhů, vytvořily měřítka a hodnoty, které se staly standardem.

Jak to funguje?

Hodnotí se skutečně konkrétní činy a ne instituce jako celek. Například neoprávněně odmítnutá žádost o informace. Vtip soutěže spočívá v tom, že veřejností zaslané nominace důkladně prověříme, vyžádáme jednoznačné podklady, ověříme fakta. Už jen to samo nutí úřad uvědomit si chybu. Zpravidla necháme vyjádřit i „potrefené husy“. Úlety a výkřiky kverulantů odfiltrujeme.

Zestručníme popis situace do krátkých odstavců a takto předáme nezávislé porotě z deseti významných osobností, jakými jsou například Hana Marvanová, František Korbel či Tomáš Němeček. Porotci podle svého občanského názoru přidělí body. Vítězové v dobrém i ve špatném pak dostanou ocenění – krásné smaltované cedule (typu pražských uličních) oznamující, že oceněná instituce má v tomto roce v určité oblasti „otevřeno“. Na vyhlášení výsledků si pro cedule pravidelně přijedou starostové, ředitelé, předsedové či hejtmani, a cedule si pak hrdě umístí v reprezentačních prostorách. Naopak potrefení „zavřenci“ nadávají, polemizují, občas vyhrožují žalobami, ale vzhledem k pečlivosti ověření si nakonec nikdy netroufli. Dokonce v části případů došlo díky soutěži k nápravě, jako například v Praze, kdy rada města nařídila magistrátu ukončit letitou obstrukci a poskytnout žádané informace.

Neváhejte, vždyť si to vše platíte

V Otevřené společnosti, která soutěž pořádá, právě v těchto dnech opět přijímáme nominace. Lze je podat do konce června pohodlným elektronickým formulářem. Neváhejte, rozhlédněte se kolem sebe po tom, co vás za poslední rok naštvalo anebo naopak potěšilo, a pošlete. Věřte, že vaše příběhy slouží nejen k nápravě a motivaci, ale také pro novináře jako konkrétní zásobárna námětů pro reportáže, analýzy a komentáře.

Zpracované nominace totiž představují knihovnu včetně zobrazení v mapě, ze které mohou čerpat, a mohou dostat i konkrétní podklady. Archiv od roku 2003 navíc poskytuje zajímavý přehled o tendencích. Zřetelný je například vývoj od běžných žádostí o jednotlivé informace k zájmu o strukturované dotazy na celé databáze a hromadné zpracování informací veřejného sektoru. Význam investigativní a datové žurnalistiky roste, stejně jako využití těchto informací pro byznys. To je dobře, vznikají za peníze nás všech, tak ať slouží stejně jako celá veřejná správa občanům.

Vydáno v rámci mediální spolupráce s Nadačním fondem proti korupci.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Štefec (Trikolora): Tak kdo tady vlastně vede válku?

20:57 Štefec (Trikolora): Tak kdo tady vlastně vede válku?

Vyjádření experta Trikolory k útokům na kritiky války.