Ondřej Konrád: Rathův špatný týden

25.08.2012 9:30 | Zprávy
autor: rozhlas.cz

Rozhodně neúspěšný, či spíš vysloveně nešťastný byl tento týden pro Davida Ratha. Přičemž se během něj několikrát mihla naděje, že by se snad bývalý středočeský hejtman mohl dostat konečně z vazby a čekat na soudní řízení na svobodě. Je třeba ale poznamenat, že šlo o nadějné momenty spíše mizivé. A je otázkou, co si od nich za korupci stíhaný politik ve skutečnosti sliboval.

Ondřej Konrád: Rathův špatný týden
Foto: Hans Štembera
Popisek: David Rath

Těžko mohl například počítat, že by soud akceptoval nabízenou milionovou kauci, na níž se složili Rathův otec a synova přítelkyně. Na druhé straně ale asi nečekal, že bude toto pondělí stanovena částka čtrnácti milionů, která podle Rathových advokátů překračuje možnosti rodiny. Někoho možná napadlo, že ve skutečnosti by takovou kauci Rath odkudsi vyšťárat dovedl, i když mu byl před časem obstaven majetek. Jenže by mohl nastat vážný problém prokázat, odkud peníze pocházejí. A pak také – vysoká suma by mohla po rozsudku nenávratně zmizet coby pokuta jako součást trestu a tak dále. 

Čili Rath by si jen za enormně velkou cenu koupil pár měsíců svobody. A znovu nejistých, neboť možná už příští týden bude sněmovna projednávat další policejní žádost o vydání poslance Ratha ke stíhání v případu manipulace zakázek pro středočeské nemocnice. A nikdo netuší, zda by to neznamenalo další vazbu. Složené miliony by byly na nic. 

Rath sice kvůli kauci podal stížnost, jenomže mnohem podstatnější, a to představuje druhou špatnou zprávu pro něho, je fakt, že se žalobce Petr Jirát odvolal s úplně zásadní námitkou: podle něho neměla být vůbec možnost kauce připuštěna, protože je příliš velké riziko, že exhejtman bude na svobodě pokračovat v trestné činnosti a také že uteče do zahraničí. S tím asi soud polemizovat příliš nebude, a tak se možnost vyjít z litoměřické vazební věznice v dohledné době Rathovi značně vzdálila. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Petra Prokšanová byl položen dotaz

Komunisti

Co dobrého je podle vás na době, kdy tu vládli komunisté? Ano SSR nás osvobodil, protože taková byla dohoda a měl na tom vlastní zájem, a to zmocnit se nás. Demokracie a svoboda pak nenastaly, což je to hlavní, ale konaly se politické procesy a vůbec o všem rozhodovala stranická knížka. Vy tvrdíte, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Výzva poslancům

9:39 Zdeněk Jemelík: Výzva poslancům

Výzva poslancům Poslanecké sněmovny ČR.