Pavel Černý: Žádné zákazy a omezení legálních soukromých zbraní nezamezí událostem, jako na Novém Zélandu!

15.03.2019 16:17

O samotném důvodu, proč to ten člověk udělal, je těžké spekulovat. Víte, jedno je jisté, a to, že násilí plodí jen násilí. A sami politici by se měli nad tímto zamyslet, tedy řešit spíše příčinu, než pak jen následek. Bohužel, jedny radikální činy pak žel pouze startují radikalizmus opačný.

Pavel Černý: Žádné zákazy a omezení legálních soukromých zbraní nezamezí událostem, jako na Novém Zélandu!
Foto: Archiv PČ
Popisek: Prezident spolku LIGA LIBE Pavel Černý, pplk. v.v.

Toho člověka média nyní označují za pravicového teroristu. Já jsem ten film z kamery na hlavě toho člověka viděl - a na zbraních jsou zřetelně vidět nápisy. Mezi nimi "tohle je za Koru". Zjevně tedy jméno osoby. A pod tím v kroužku "Daughter", čili dcera. Těžko říci, zda to byl skutečně někdo z jeho rodiny, koho chtěl tímto činem pomstít, kdo se třeba stal obětí útoku džihádistů, prostě nevíme. To jsou všechno zatím jen spekulace. Stejně jako je to, že zcela zmizelo a nyní ani nelze dohledat ono druhé video, kde prý dotyčný muž vysvětluje svoje pohnutky k činu.

Jedno je jisté: není to o zbraních. Tedy těch soukromých, legálních. A jejich zákazech...

Jak se nám totiž už nyní snaží servírovat mnohá média, jsou na vině prý "ty špatné zbraně". A že je nutné je přísně zakázat, aby se tedy už nic podobného prý už nedělo.

A v tom je právě základní problém a mýlka. Už jenom proto, že právě na Novém Zélandu mají ohledně tohoto zákony nepoměrně přísnější jak u nás v Čechách. V souvislosti s touto událostí totiž je totiž třeba říci, že by jí paradoxně nezabránila ani ta nyní v Evropě tak diskutovaná "protiteroristická" zákazová směrnice Evropské komise. A to se všemi omezeními, co ohledně legálních soukromých zbraní po nás požaduje.

Ty dlouhé samonabíjecí zbraně, které byly při činu primárně použité, totiž právě na Novém Zélandu nesmí být delší než zákonem stanovaná délka a jejich kapacita je zde povolená ne na 10, jako požaduje evropská Směrnice, ale dokonce na pouhých 7 nábojů. Což zde v tomto případě zhola nic neřešilo a ničemu nezabránilo. Mimochodem, krátkou zbraň například je zde možné pořídit pouze na povolení sportovního klubu, kde musíte mít několikrát ročně povinné střelby. A navíc, žádné nošení soukromých legálních zbraní, prostě, jen lov a sport. Tedy, sebepřísnější zbraňové zákony terorizmu či úmyslu lidí páchat zlo a násilí, žel jak vidno nezabrání.

Ten muž, co střílel, použil zásobníky na 30 a i více ran, které si sepnul ještě k sobě pro lepší dostupnost dalších nábojů. Už z toho principu měl v tu chvíli zbraň v tamních podmínkách nelegální. Z filmu je též každému snad zřejmé, že ať by byly zásobníky sebekratší, ty tam povolené, přebít rychle prázdnou zbraň novým zásobníkem není pražádným problémem. Zajímavostí například je, že onen muž použil na pušce pevnou - a tedy ne zasunovací, zde místní legislativou zakázanou pažbu. Čímž sice vyhověl zákonu, ale nemělo to rozhodně vliv na jeho možnost a zejména motivaci i samotné rozhodnutí tento čin spáchat.

Nejvíce je ale zbytečné se bavit o zákazech a jejich (ne)účelnosti či (ne)účinnosti, když ve filmu vidíme, že dotyčný měl připravené i improvizované výbušniny. Ty jsou dozajista nelegální po celém světě - a je, jak vidno, nemožné zabránit někomu, kdo se prostě rozhodně zabíjet lidi kolem sebe.

Protože nástroj si jak je zřejmé, vždy najde. Když to není puška je to výbušnina. A jindy zas je k masovému vraždění užit třeba i automobil anebo prostě jen kuchyňský nůž. Není to tedy o zbraních. A zákazy, zvláště na poli zbraní legálních, zde nejsou pranic platné.

Je to jen o rozhodnutí konkrétního člověka - a pouze o jeho úmyslu čin vykonat. Je to tedy jen o lidech. Lidech dobrých či špatných. A nepomáhá, když za jeho čin například potrestáme dalšími, navíc naprosto jak vidno neúčinnými zákazy ty ostatní slušné majitele legálních soukromých zbraní, jak se tak často děje. Zbraně totiž za nic nemohou, odpovědný je prostě jen ten dotyčný člověk.

Navíc, zákazy na poli soukromých legálních zbraní jen odzbrojíme jejich potenciální oběti. Jak někdo řekl, špatného člověka se zbraní může zastavit jen dobrý člověk se zbraní - ať je to policista - anebo třeba majitel soukromé legální zbraně, co jde zrovna kolem. Ale to druhé se právě na Novém Zélandu stát nemůže, protože je zde nošení zbraní zakázáno - což akceptují slušní občané, ne však zločinci či teroristé.

Pokud to shrneme, tohoto pachatele nezastavily ani zákonné omezení kapacity zásobníků či hrozba porušení místního "zákazu nosit zbraň". Je to jako bychom chtěli věřit tomu, že terorista během svého činu bude jezdit pomalu a dodržovat předepsaný rychlostní limit daný přísnými dopravními předpisy. To je hloupost přeci. Kdo se rozhodně prostě zabíjet, nějaké zákazy a předpisy už ho prostě jak vidno nezajímají.

Kdy to konečně všichni pochopí?

reklama

autor: PV

Mgr. Jan Berki, Ph.D. byl položen dotaz

komunikace

Nemáte dojem, že absence komunikace je celkově váš problém? Nejen vlády, ale i vás poslanců? Zřejmě jste si svojí většinou tak jistí, že se ani nepokoušíte vést s námi dialog a odpovědět, když se vás třeba zde někdo slušně ptá. Je to smutné a nemůžete se pak divit, že lidé protestují

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nadčlověk“ Kroupa pod drobnohledem Franty a Žantovského

10:35 „Nadčlověk“ Kroupa pod drobnohledem Franty a Žantovského

Už pátý díl cyklu o lecčems a mnohém, který měl premiéru na YouTube kanálu Vladimíra Franty a obsaho…