Petice: Hlas pro život

12.04.2013 7:33 | Zprávy

Každý třetí člověk během života onemocní rakovinou a každý pátý bohužel zhoubnému nádoru podlehne. Lékaři desítky let čekali na pokrok v technologii, který posune hranice léčby. Posledním výrazným posunem se stala možnost rozšířit medicínské využití protonových částic, které dokáží zničit nádor a přitom jsou šetrné k okolním zdravým tkáním.

Petice: Hlas pro život
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lékař s pacientem, ilustrační foto

My, občané České republiky, žádáme, abychom mohli tak jako ostatní obyvatelé zemí Evropské Unie, využívat nejmodernější zařízení pro léčbu rakoviny. Zákon o veřejném zdravotním pojištění nám zaručuje, že bude pro léčbu každého pacienta použito vždy těch nejmodernějších a nejúčinnějších metod. Cílem moderní protonové léčby je ničit pouze nádor a minimálně poškodit okolní zdravou tkáň. Řadě pacientů se však takové léčby nedostává. Dnes, kdy v České republice existuje špičkové centrum léčby rakoviny, je paradoxní, že ho využívají zahraniční pacienti a pro české pacienty je tato bezpečnější a účinnější léčba nedostupná. Důvodem jsou restrikce a průtahy ze strany Ministerstva zdravotnictví a VZP. Považujeme za znepokojující, že největší tuzemská zdravotní pojišťovna VZP hromadně zamítla žádost o uhrazení léčby českých pacientů protonovým svazkem a navrhuje jim stejnou léčbu v zahraničí, kde jsou centra zatím přetížená, i když vznikají stále nová. Pacienti jsou tak vystaveni dlouhým čekacím lhůtám, během kterých dochází k dalšímu růstu nádoru. V České republice jsou dnes dlouhé čekací doby i na klasické ozařování, a proto by léčba části pacientů protony výrazně přispěla k včasné a díky tomu úspěšnější léčbě nádorových onemocnění.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Co se tak nejednou stalo, že jste se musel omluvit s bezpečnostního výboru?

Na kterém se shodou okolností měla projednávat bitcoinová kauza a měly na něm být zveřejněny posudky a notářský zápis, což se nemohlo stát, protože pro neúčast vládních senátorů se vůbec neuskutečnil? Jak vám pak máme věřit, že to opravdu bude řádně projednáno, když to není poprvé, co jsou třeba sen...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

P. C. Roberts: Konflikt na Ukrajině se vymyká kontrole

15:57 P. C. Roberts: Konflikt na Ukrajině se vymyká kontrole

Neochota nebo neschopnost ruského prezidenta Putina rychle ukončit konflikt s Ukrajinou povede ke st…