Petr Hájek: Neviditelné stopy v posledním představení "made in Olomouc"

18.10.2015 7:33 | Zprávy

Petr Hájek komentuje policejně-mediální spektákl, o němž je momentálně zřejmé jen jedno - totiž, že rozhodně není tím, za co ho označují média hlavního proudu a přináší poznámku Petra Štěpánka o Ivanu Langrovi

Petr Hájek: Neviditelné stopy v posledním představení "made in Olomouc"
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Hájek

Již několik dní vzrušuje česká média další televizní scénkou tragikomická kabaretní dvojice Ištvan – Šlachta. Zase v ní před kamerami pobíhají policisté v kuklách, kteří odnášejí z bytů a kanceláří pytle se zabavenými dokumenty, převážejí bývalého ministra vnitra Ivana Langra z města do města, provádějí celonoční výslechy. Televizní štáby tráví celý den i noc před jeho domem v Olomouci či jeho kanceláří v Praze.

Kdo má rozum a trochu zkušeností, měl v tu chvíli vypnout televize, rádia a přestat alespoň na několik dní číst noviny – pokud tak ke své škodě ještě předtím činil. Je totiž od počátku jasné, že oba kabaretiéři z olomouckého nejvyššího státního zastupitelství a pražského Útvaru organizovaného zločinu (oficiálně zřízeného pro jeho odhalování) hrají stejně primitivní a nebezpečnou frašku jako obvykle.

Běda zemi, jež dopustí, že z „boje proti korupci“ se stane větší společenské nebezpeční než z korupce samotné

Právě proto jsme k tomu dosud neutrousili slovo, ale věnovali pozornost podstatnějším věcem. Po několika dnech je ale už přece jen jasněji. A svým způsobem to není nezajímavé. Ti dva, kteří spolu s hlavou „triumvirátu“ Lenkou Bradáčovou (na pokyn americké ambasády) provedli vládní puč v roce 2013, jsou totiž zjevně v problémech. A tak trochu hrají o svůj (snad jen profesní) život. Ale má to i další rozměr hodný pozornosti.

Falešné stopy

Ivana Langra nechme zatím stranou, dostaneme se k němu později. Jasné však je, že měl sehrát pouze roli falešné stopy, která ovšem přitáhne mediální pozornost. Tuto pro ně tak typickou cynickou odpornost si Ivo Ištvan a Robert Šlachta „střihli“ především proto, že bývalý ministr vnitra (Šlachtu instaloval a dokonce vyznamenal) má mezi lidem obecným málo sympatizantů a mnoho z nich by mu přálo, kdyby také skončil “v teplácích“. Samozřejmě, že ani nebyl obviněn a teď o něm už vlastně nikdo neví. V manipulovaných hlavách veřejnosti ale zůstala jeho „záře“, takže lid má už nadále v podvědomí, že jde o „politickou kauzu“ spojenou s ODS. Což nikomu nevadí, to už je folklór, kvůli tomu se (téměř) nikdo na kabaretiéry zlobit nebude.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Důvěra

Myslíte, že lze věřit státu, když vidíme, jak jsou třeba politici úplatní nebo třeba se tu už měsíc řeší bitcoinová kauza? A k důvěře v soudy. Nemyslíte, že ji dost snižuje to, jak dlouho se kauzy vlečou? Třeba kauza Čapí hnízdo nebo třeba i Dozimetr. Kde je podle vás chyba? A divíte se, že pak důvě...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vladimír Pelc: Pátá kolona sudetského kryptonacismu

9:44 Vladimír Pelc: Pátá kolona sudetského kryptonacismu

Historicko-politická analýza Českého svazu protifašistických bojovníků, z. s.