Varování: Následující text obsahuje narativy, které vyvolávají v pražské a brněnské kavárně záchvaty vzteku.
Když člověk vyvěšuje vlajku nějaké vzdálené země, a sám z ní nepochází, dělá to zpravidla proto, že s ní spojuje určité představy či ideály. Třeba konfederační prapor. Vyvěšují jej tisíce lidí v nejrůznějších koutech světa, a nikdo z něj nepřepokládá, že by mohl obnovit jižanskou společnost 19. století. Vlastně o té staré společnosti ani nemusí moc vědět. Konfederační prapor pro něj znamená rebelství, nezávislost a odhodlání žít po svém bez ohledu na to, co chtějí vládcové a úředníci v hlavním městě. Rebelství stvrzené odhodláním zemřít v boji za svobodu, když to bude zapotřebí.
Co ale znamená vlajka Tibetu. Málokdo z těch, kdo tou vlajkou dnes mávají, si dává za cíl deportovat současné obyvatelstvo Tibetu, sehnat potomky původních obyvatel rozptýlených po celém světě a obnovit středověký režim založený na nevolnictví. Co tedy vlastně chtějí? Většina z nich nemá nejmenší potuchy. Nejsou zvyklí své postoje zdůvodňovat ani sami sobě. Slyšeli, že je správné být pro Tibet. Tak jsou pro Tibet.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV