Vzhledem k tomu, že prezident Zeman ukázal úctu k tomuto výročí, tím, že začal zpochybňovat, co se tenkrát stalo, nakonec se místo oslav stal hlavní postavou 17. listopadu 2014 sám, demonstrovalo se hojně proti němu a dokonce ve výrazně menším počtu i pro něj. Podařilo se mu ale dosáhnout rekordního propadu důvěryhodnosti, místo říjnových 58 procent mu nyní věří už jen 37 procent občanů.
Na východní Ukrajině je to pořád stejné, týden od týdne se přes stále platné příměří střílí víc, tento týden zemřely desítky lidí na obou stranách. Ukrajinská vláda přestala do vzbouřeneckých oblastí posílat penze a sociální dávky a deponuje je jejich příjemcům na zvláštním účtu, což je poměrně logické – když separatisté se cítí oprávněni vybírat daně, měli by se také starat o potřebné.
Někdejší separatistický hrdina, největší ruský důstojník Girkin alias Strelkov si po svém odvolání nadřízenými do Moskvy opět pustil ústa na špacír a ultranacionalistickému tisku vysvětlil, že bez něj a jeho, z Ruska přišedší jednotky, by žádná válka na Ukrajině nebyla.
Prezident samozvané Luhanské republiky Plotnickyj vyzval mezitím ukrajinského prezidenta Porošenka na souboj, s tím, že takto by vyřešili válku podle vzoru, cituji „dávných slovanských vojevůdců a slavných kozáckých atamanů“, čímž dal ne příliš překvapivě najevo, že jeho vnímání se pár set let opozdilo. Porošenko žije v tomto tisíciletí a tak nepřekvapivě odmítl.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Český rozhlas