ROZKOŠE bez RIZIKA: Přijetí návrhu by výrazně zhoršilo postavení sexuálních pracovníků

21.10.2014 14:00

Otevřený dopis ROZKOŠE bez RIZIKA k návrhu zákona o regulaci prostituce

ROZKOŠE bez RIZIKA: Přijetí návrhu by výrazně zhoršilo postavení sexuálních pracovníků
Foto: Flickdriver
Popisek: prostituce, ilustrační foto

Dnes začíná a v následujících dnech bude pokračovat 19. schůze Poslanecké sněmovny. Jedním z projednávaných bodů bude i návrh zákona o regulaci prostituce, který postoupil do druhého čtení. ROZKOŠ bez RIZIKA s tímto návrhem nesouhlasí a zaslala proto poslancům a poslankyním otevřený dopis s výzvou, aby hlasovali proti přijetí návrhu. Znění dopisu najdete níže. K dopisu se připojily organizace La Strada ČR, Ulice - Agentura sociální práce a Network East-West -- Projekt Jana.

Vážené poslankyně, vážení poslanci,

jménem nevládní organizace ROZKOŠ bez RIZIKA, která už 22 let pomáhá sexuálním pracovnicím, Vás žádáme, abyste hlasoval/a proti přijetí návrhu zákona o regulaci prostituce z dílny Zastupitelstva hlavního města Prahy, sněmovní tisk 115.

Návrh zákona ignoruje doporučení českých organizací, které se dlouhodobě zabývají problematikou prostituce (ROZKOŠ bez RIZIKA, Centrum Jana, Ulice -- Agentura sociální práce) či obchodováním s lidmi (La Strada, o. p. s), a opomíjí zkušenosti evropských zemí, kde již byla prostituce zákonem upravena.

Přijetí návrhu by výrazně zhoršilo postavení sexuálních pracovnic a pracovníků, přitom řada z nich se už nyní nachází v problematické životní situaci, kdy čelí stigmatizaci, zadlužení -- často se jedná o svobodné matky s dětmi -- a zvýšenému riziku násilného napadení. Nezamýšleným, ale velmi vážným důsledkem návrhu je pravděpodobný nárůst pohlavně přenosných infekcí u sexuálních pracovnic/pracovníků a j! ejich klientů/klientek.

Naše hlavní výtky vůči návrhu zákona o regulaci prostituce jsou:

* Návrh je přísně regulační (vznik registru osob v prostituci, plošný zákaz pouliční prostituce, omezení tzv. privátů) a represivní (vysoké pokuty). Podstatná část sexuálních pracovnic a pracovníků proto přejde do ilegální sféry, což přinese řadu negativních jevů: pokles testování na pohlavně přenosné infekce, růst obchodu s lidmi a vykořisťování, větší riziko násilí, odklon od pomáhajících organizací, kdy bude velmi problematické tyto osoby kontaktovat a poskytnout jim preventivní služby, a v neposlední řadě i zatížení policie.

* Nesouhlasíme s povinnou registrací a vznikem registru sexuálních pracovnic a pracovníků. Obava ze ztráty soukromí a stigmatizace bude dalším důvodem odchodu sexuálních pracovnic a pracovníků do ilegální sféry. S povinnou registrací nesouhlasily dle našeho šetření dvě třetiny dotázaných klientek. Lze předpokládat, a dokládají to i zahraniční zkušeno! sti, že reálný počet registrovaných bude ještě nižší.

* Povinné zdravotní prohlídky žen a mužů pracujících v sexbyznysu nefungují, a to jak podle zkušeností ze zahraničí, tak podle studií renomovaných organizací jako UNAIDS (Společný program OSN pro HIV/AIDS) nebo WHO (Světová zdravotnická organizace). Způsobují menší zájem o testování a zákazníci častěji vyžadují sex bez kondomu. Proti vyzkoušené a funkční praxi je i zpoplatnění zdravotních prohlídek a nutnost navštívit praktického lékaře a jím určeného specialistu.

* Plošný zákaz pouliční prostituce postihuje nejzranitelnější skupinu osob v sexbyznysu, například drogově závislé nebo lidi bez domova. Nezřídka se jedná o osoby k prostituci nucené, které čelí dvojímu tlaku -- kořistění ze strany kuplířů a represi ze strany policie. Návrh nepočítá se zavedením tippelzón (bezpečných areálů se zázemím pro poskytování sexuálních služeb), které dobře fungují v Německu, Nizozemí, Švýcarsku i dalších evropských zemích.

* Omezení pro privátní podniky (provozování na jednu osobu) n! erespektuje charakter těchto podniků a zvýší pravděpodobnost násilných napadení sexuálních pracovnic a pracovníků. Dle našich zkušeností obvykle pracují v bytě minimálně dvě ženy, které si vzájemně poskytují ochranu a kontrolují se po odchodu zákazníka. Řada z nich nechce pracovat v tzv. klubech, protože jim nevyhovují pracovní podmínky určované vedením podniku -- dlouhá provozní doba, nemožnost vzít si volno v práci apod.

* Návrh zcela opomíjí práva sexuálních pracovnic a pracovníků, neřeší jejich bezpečnost při práci nebo nárok na platbu za provedenou službu. Nezabývá se pracovními podmínkami pro osoby v sexbyznysu, nutností jejich destigmatizace a potřebou vytvořit programy zaměřené na odchod z tohoto odvětví, jako je tomu v případě zahraničních úprav.

Předkladatele návrhu zákona jsme na závažné nedostatky zákona několikrát upozorňovali. Rozbor problematických částí návrhu jsme vydali i v roce 2013 v publikaci Ze sexbyznysu na trh práce, která je v elektronické po! době zdarma ke stažení na stránkách rozkosbezrizika.cz. K výra! znějším z! měnám přes naše námitky i námitky dalších organizací, které jsou v pravidelném kontaktu se sexuálními pracovnicemi a pracovníky, ale nedošlo. Návrh zákona bohužel obsahuje natolik zásadní nedostatky, že jej musíme jako celek odmítnout. Ve svých důsledcích by vedl k výraznému nárůstu problémů spojených s prostitucí.

Celkový počet sexuálních pracovnic v ČR bývá odhadován na 10 až 13 tisíc, ROZKOŠ bez RIZIKA přitom ročně otestuje přes 3 tisíce z nich na HIV. Díky naší sociální a zdravotní práci velké množství sexuálních pracovnic dbá o své zdraví, což dokazují nízká čísla výskytu pohlavně přenosných infekcí u této skupiny. Přijetí a uplatňování zákona o regulaci prostituce by tento pozitivní trend zvrátilo.

Věříme, že při rozvažování o návrhu vezmete v potaz náš postoj. Neváhejte nás kontaktovat, pokud byste chtěl/a k problematice podrobnější vyjádření nebo schůzku.

S přátelským pozdravem

PhDr. Hana Malinová, CSc., generální ředitelka R-R
Mgr. Lucie Šídová, výkonná ředitelka R-R

K dopisu a proti návrhu zákona o regulaci prostituce se připojují:

Mgr. Lucie Černá, předsedkyně Network East-West (česko-bavorský Projekt JANA),Domažlice, www.centrumjana.cz
Mgr. Martin Parula, ředitel Ulice -- Agentura sociální práce, Plzeň, www.ulice-plzen.com
Mgr. Markéta Hronková, ředitelka La Strada, o. p. s, Praha, www.strada.cz 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

návrat Ukrajinců

Je podle vás fér někoho nutit jít válčit, když nechce, a lze takové lidi vůbec nějak motivovat? Jestli někdo před válkou utekl, myslíte, že je něco, co ho přiměje jít válčit? Vždyť není nic cennějšího, než život. A jelikož se válka pro Ukrajinu nevyvíjí vůbec dobře, není třeba řešit, co bude Ukrajin...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bohdan Babinec: Není chování mocných světa, Evropské unie, USA a NATO farizejské?

12:16 Bohdan Babinec: Není chování mocných světa, Evropské unie, USA a NATO farizejské?

Jsme svědky brutální války, kterou vede agresivní Putinovo Rusko proti Ukrajině. Tuto agresi odsoudi…