Rektoři: Odmítáme současný návrh státního rozpočtu

09.06.2017 10:12

Usnesení 141. zasedání Pléna České konference rektorů, které se uskutečnilo ve čtvrtek dne 8. června 2017 v Praze péčí Vysoké školy chemicko-technologické v Praze.

Rektoři: Odmítáme současný návrh státního rozpočtu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Rektor UK Tomáš Zima

Plénum České konference rektorů (ČKR) přijalo na svém 141. zasedání následující usnesení:

1.     ČKR důrazně odmítá současný návrh státního rozpočtu pro rok 2018, který nereflektuje přísliby, které byly učiněny vysokým školám, neznamená žádné navýšení a prohlubuje současný stav výrazného podfinancování vysokých škol, na které jsou kladeny podstatně vyšší nároky, a to nejen v souvislosti s novelou zákona o vysokých školách. ČKR se proto v tomto smyslu obrací otevřeným dopisem na předsedu Vlády ČR Bohuslava Sobotku.

2.     ČKR žádá místopředsedu Vlády ČR pro vědu, výzkum a inovace Pavla Bělobrádka, aby ve spolupráci s MŠMT a pracovní komisí ČKR pro přípravu hodnocení vysokých škol dle Metodiky 17+ předložil co nejdříve Radě pro výzkum, vývoj a inovace připravený dokument pro realizaci tohoto hodnocení na vysokých školách.

3.     ČKR odmítá metodické pokyny MŠMT týkající se vykazování personálních výdajů u projektů Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání. Splnění těchto pokynů je principiálně nemožné a je v rozporu se stávající legislativou a také s ochranou osobních údajů.

4.     ČKR důrazně žádá MŠMT, aby byla zahájena negociace projektů Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání, kde došlo k nezdůvodněnému podstatnému snížení financování, která by v odůvodněných případech umožnila snížení závazných indikátorů a požadovaných cílů.

5.     ČKR nesouhlasí s vypořádáním připomínek k hodnocení vědy H15 a obrací se na místopředsedu Vlády ČR pro vědu, výzkum a inovace Pavla Bělobrádka se žádostí o nápravu.

6.     ČKR je znepokojena zprávami z některých zastupitelských úřadů ČR, které nejsou personálně schopny zajistit plynulá vízová odbavení zahraničních žadatelů o studium na vysokých školách ČR – jedná se zejména o Indii, Vietnam a další země. Tento stav výrazně ohrožuje proces internacionalizace vysokých škol ČR a ochuzuje vysoké školství ČR o kvalitní studenty ve všech stupních studia.

7.     ČKR má zásadní výhrady k návrhu Metodického materiálu Národního akreditačního úřadu pro vysoké školství k povinnosti vysokých škol informovat o změnách při uskutečňování akreditovaných činností, předloženému k připomínkám. Požadavky považuje za duplicitní a jdoucí nad rámec zákona. Je třeba, aby se nové povinnosti omezily skutečně jen na podstatné změny vyplývající ze zákona o vysokých školách a příslušných nařízení Vlády ČR.  

Za Českou konferenci rektorů

  Prof. MUDr. Tomáš Zima, DrSc., MBA, předseda 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…