Richard Seemann: Den práce v Německu, Rakousku i Švýcarsku ve znamení Covidu

03.05.2021 18:57 | Komentář

Kandidátka Zelených na německou kancléřku Annalena Baerbocková a její konkurenti z CDU/CSU, Armin Laschet a Olaf Scholz, vedli kampaň za větší uznání společensky relevantních profesí. Všichni tři vystoupili na shromážděních ke Dni práce 1. května.

Richard Seemann: Den práce v Německu, Rakousku i Švýcarsku ve znamení Covidu
Foto: Repro Youtube
Popisek: Koronavirus SARS CoV-2
reklama

Baerbocková upozornila na situaci ošetřovatelského personálu na akci německého odborového svazu DGB v Postupimi. Zdůraznila, že nestačí jen jim poděkovat jako politik a když budou všichni naočkováni, navrátíte se zpět k dřívější situaci.

Anketa

Považujete činnost konspiratori.sk, nebo spolku NELEŽ za korektní?

3%
96%
1%
hlasovalo: 1852 lidí

Vicekancléř Scholz zde také požadoval, aby z koronové pandemie byly vyvozeny důsledky. S ohledem na krátkodobou práci, propouštění a nerovné mzdy se nelze vrátit zpět, jak tomu bylo. Oba přitom proti sobě soutěží jako přímí kandidáti svých stran ve spolkových volbách. Laschet jako předseda CDU a vlády Severního Porýní-Vestfálska také vidí uznání této skupiny prostřednictvím kolektivního vyjednávání Na shromáždění DGB v Düsseldorfu řekl, že tito lidé s špatně placeným a nejistým zaměstnáním odvedli jednu z největších prací.

Zástupci odborů požadovali spravedlivé rozložení břemene covidové pandemie. V Hamburku na ústředním shromáždění DGB jejich předseda Reiner Hoffmann zdůraznil význam silného sociálního státu. Uvedl, že po více než roce pandemie byly sociální, ekonomické a sociální důsledky krize obrovské. Tím, že se jednalo solidárně, bylo možné zabránit tomu nejhoršímu. V posledních měsících odbory, podnikové rady a rady zaměstnanců bojovaly za zmírnění sociálních potíží a zajištění mnoha pracovních míst. Konkrétně vyzdvihl více bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, závazná pravidla pro homeservice, lepší podporu rodin a rozšířené a vyšší krátkodobé pracovní výhody. Odborový svaz pracovníků ve vzdělávání a vědě GEW požaduje vzdělávací ofenzívu pro Německo. Koronová krize funguje jako urychlovač požáru známých problémů ve školství, řekla její předsedkyně v Brémách. Ve svém týdenním videopodcastu kancléřka Angela Merkelová poděkovala občanům za jejich odhodlání a trpělivost při koronové pandemii. Zejména profese, které by jinak nedostaly takovou pozornost udržovaly zemi v chodu.

Tradiční oslavy Svátku práce rakouské sociální demokracie SPÖ, které se vždy konaly na vídeňském Rathausplatzu a pokračovaly tradičním pochodem po Ringu byly kvůli pandemii již podruhé probíhaly online. Byly zaměřeny na řešení výzev vyplývajících z krize CoV, zejména na trhu práce. Předsedkyně SPÖ Pamela Rendi-Wagnerová se prostřednictvím videa obrátila na veřejnost, kterou vyzvala k odvaze a důvěře, navzdory všem překážkám pandemie, která je stále před námi. Vyjádřila naději, že jak očkovací kampaň bude pokračovat, „brána ke svobodě“ se znovu pomalu otevře. Rendi-Wagnerová zdůraznila, že má jasnou představu o tom, jak by Rakousko mělo vypadat po krizi CoV: Ekonomicky silné, sociálně stabilní a ekologické.

Cílem musí být vytvořit vzestup a přinést prospěch všem. To vyžaduje investice například do dopravy, infrastruktury, nových energetických systémů a výzkumu, které vytvářejí pracovní místa a posilují umístění. Práce a výkon musí být hodnoceny odlišně než dříve a snížit daně pro všechny pracovité lidi. Miliardy zisků velkých společností musí přispívat více, aby se náklady na krizi rozdělily spravedlivěji. Kromě toho jsou zapotřebí programy, aby se lidé dostali zpět do zaměstnání, pro všechny nezaměstnané je nutno rozvinout červený koberec. Sociálně demokratický starosta Michael Ludwig obnovil požadavek na zvýšení dávek v nezaměstnanosti v čisté míře náhrady 70 procent. Speciálně pro Vídeň je trh práce zaměřen i na starší lidi nad 50 let. Připomněl také pomocný balíček ve výši 600 milionů EUR pro menší společnosti.

Den práce se slaví ve Švýcarsku již 130 let a zvyšuje povědomí veřejnosti o problémech odborů i letos - navzdory koronové pandemii. V různých švýcarských městech demonstrovala většina lidí na Den práce pokojně, jen v Curychu a Basileji došlo k potyčkám. Na nádraží v Bernu se konalo nevelké nepovolené shromáždění odpůrců protipandemických opatření, kteří začali zpívat, mnozí neměli masky.

Několik set odborářů se po schválených akcích zúčastnilo tradiční prvomájové přehlídky v centru Ženevy. Na letošním shromáždění se odbory a sdružení zaměřily na sociální, feministickou a klimatickou spravedlnost. Vyhlásili demonstrace za klima na 21. května a za práva žen na 14. června. Klidná a policii povolená demonstrace k Svátku práce proběhla též St. Gallenu. Sociálně-demokratická Federální radní Simonetta Sommaruga upozornila, že se pracovní podmínky zhoršily kvůli pandemii v pracovních místech s nízkými mzdami .Rovněž její sociálně-demokratický kolega v Radě Alain Berset ve svém sobotním projevu na Twitteru uvedl, že koronavirová krize má jednu věc společnou s ostatními krizemi: „Nejslabší trpí nejvíce.“ To platí nejen pro zdravotní důsledky, ale také pro hospodářské. Švýcarská federace odborových svazů SGB poukázala na ponurý obraz zaměstnanců kdy kvůli pandemii se nerovnosti zvýšily.

Prezident SGB Pierre-Yves Maillard ve svém online projevu uvedl, že koronová pandemie byla neuvěřitelnou krizí pro více než půl milionu rodin, kterých je závislých na pojištění v nezaměstnanosti. Mnoho lidí pracuje na zkrácenou dobu a o 20 procent nižší mzdy po celé měsíce jsou pro mnoho rodin obtížné a představují pro ně problémy. Emeritní prezident SGB, sociální-demokrat Paul Rechsteiner za této situace ocenil dobré vztahy s evropskou odborovou federací, protože solidarita mezi evropskými odbory za této situace je nezbytná.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Miroslav Kulhavý: Pro Nejvyšší soud je hanobení Krista muslimy OK

19:53 Miroslav Kulhavý: Pro Nejvyšší soud je hanobení Krista muslimy OK

Umí si někdo vůbec představit, že by se děj ubohého a urážejícího divadelního kusu režiséra Olivera …