Simon Romero: Antarktida, další ohnisko zájmu velmocí. Na jižním pólu začíná být horko

15.01.2016 13:25 | Zprávy

Simon Romero se vydal do země budoucnosti, kterou často mylně považujeme za neobydlený kontinent, obývaný pouze vědci a rypouši sloními - jenže je to úplně jinak.

Simon Romero: Antarktida, další ohnisko zájmu velmocí. Na jižním pólu začíná být horko
Foto: pixabay.com
Popisek: Antarktida

Rusko právě postavilo první ortodoxní křesťanský kostel v Antarktidě - na ledovcem pokrytém ostrově s fjordy na pobřeží a rypouši sloními, povalujícími se na plážích. Trámy na stavbu, tyčící se na kopci nad ruskou výzkumnou stanicí, nechalo dovézt až ze Sibiře.

Moderní zázraky v zemi ledu

Méně než hodinu cesty sněžným skútrem odtud čínští výzkumníci modernizovali výzkumnou stanici Velká Zeď. Je to klíčový prvek čínského plánu v nejbližší době uvést do provozu v Antarktidě pět stanic. Středisko má badmintonový kurt, dómy, které chrání satelitní přijímače, a nabízí ubytování pro 150 osob.

A to jsme ještě nezmínili futuristickou stanici Bharátí, kterou uvedla do provozu Indie: Konstrukce ze 134 nákladních kontejnerů, postavená na pilotech, připomíná spíš kosmickou loď, než obydlí na Zemi. Turecko a Írán už také přispěchaly s oznámením, že hodlají postavit své stanice.

Pokladnice vzácných zdrojů

Více než sto let uplynulo od doby, kdy polárníci závodili o to, kdo první umístí svou vlajku na “spodku světa”. Ještě desetiletí bude antarktický kontinent chráněn jako vědecká “rezervace”, kde se nesmějí odehrávat rušivé aktivity jako těžební činnost či vojenská cvičení.

Ale celá řada zemí se snaží uplatnit v Antartidě svůj vliv již nyní - nejen s ohledem na dobu poté, co vyprší platnost ochranných mezinárodních úmluv. Jde i o strategické a komerční příležitosti dneška.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Televize bez hlavy

15:57 Zbyněk Fiala: Televize bez hlavy

Rychlý pád generálního ředitele České televize otevírá možnost najít někoho, kdo by lépe rozlišil př…