Stanislav Kliment: Toaletní papír, škoda Favorit a Státní fond rozvoje bydlení…

17.08.2018 12:17

…jaké mají společné znaky?

Stanislav Kliment: Toaletní papír, škoda Favorit a Státní fond rozvoje bydlení…
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační foto - byty v panelovém domě

Nedostatek, fronta, mnozí 24 hodin předem vyčkávají, aby na ně přišla řada. Pár stovek lidí, kteří touží po nedostatkovém zboží? Připomínka plně rozvinuté socialistické společnosti kdy se i na banány stála fronta? Ne, ostuda našich dosavadních vlád. Ke cti, nechť jim slouží, že ten papír a Škodovky již na trhu jsou v dostatečném množství. To, co není, je dostupné bydlení, dosažitelné pro mladé lidi v celé republice a princip trvalé udržitelnosti nájemního bydlení, pokud na drahé vlastnické bydlení člověk nedosáhne.

Nechci být Don Quijote bytové politiky, on byl bloud žijící ve svých představách. Mé představy o funkční bytové politice jsou dány zkušenostmi z dlouholeté činnosti v mezinárodních organizacích, studiem zahraničních modelů, nejen v Evropě ale téměř ve stovce zemí celého světa. O dostupném bydlení dnes mluví Bil De Blasio v New Yorku, prý využijí evropské zkušenosti a do roku 2025 chce postavit jen v tomto městě 250 tisíc dostupných bytů. Britské Housing Associations mají již více než 2,3 miliony levných bytů ve funkčním modelu s obcemi, nenáročném na veřejné financování. Většina moderních zemí EU má okolo 25 % bytů s nižším nájemným formou neziskových bytových společností. V České republice ticho a klid, jak na západní frontě (u budovy Státního fondu rozvoje bydlení).

U nás si vyčítáme, kolik peněz utratil stát na podporu neziskového sektoru, na „výzkum“ sociálního bydlení který nic nevyzkoumal. Za to mohou ministři vládnoucích politických stran, nikoliv ty organizace! Ostatně vlády od Václava Klause po Andreje Babiše, plné dobré víry a Bůh ví, jakých představ s výjimkou let 2005/6 neudělaly v bytové politice vůbec nic.

Stává se pravidlem, že představitelé odborného sektoru bydlení, od obcí, přes družstva, vlastníky bytů či domů, nájemníky každou novou vládu přesvědčují, co je třeba udělat, abychom nemuseli zažívat mimo jiné ty nedůstojné fronty a léčbu neduhů zaříkáváním. Povětšinou marně. Novomanželské půjčky si nutil Stanislav Gross, za ně si lidé koupili stěží nábytek. Vše se privatizovalo, protože pravicové i levicové vlády nutily regulaci nájemného a pronajímání bytů bylo po léta ztrátové. Dnes naopak je vše drahé ale stát nepřinesl žádný v Evropě obvyklý způsob, jak lidem pomoci platí-li za nájemné víc než cca 35 % svých čistých příjmů. Tato vláda mluví o investicích, poslouchá jen na volání developerů, kteří staví za x a prodávají za 2 x, tedy se stoprocentním ziskem, přehlížíme hrozící hypotéční krizi….škoda pokračovat.

S důvěrou vedení ČSSD jsem koncipoval program v této oblasti. Vše, co moderní bytová politika má obsahovat, po konzultaci s desítkami odborníků, jsme tam napsali, podstatná část je v programovém prohlášení. Ale neděje se nic. Velkou naději vkládám do ministryně Maláčové, která je exaktní odborník ochotný naslouchat, což není všem politikům vlastní, ale hlavním gestorem je Ministerstvo pro místní rozvoj, a to zatím udělalo jen ony půjčky na tak třetinu moderního bytu ve většině měst republiky. Družstva a společenství vlastníků se utápí v mizerné legislativě, sociální bydlení je jen skloňováno bez valných vizí, o dostupném bydlení ani řeč, udržitelnost nájemného nikoho nezajímá. Lidé si již odvykli uplatňovat bydlení jehož dostupnost je jejich právem. A vládu víc zajímají dotace do zemědělství než nové dostupné byty.

Myslím, že bychom spolu s odborníky byli schopni zpracovat vizi, koncepci, co je třeba v bytové politice změnit v nejbližší době. Chtěli bychom to zvládnout do konce října. Pak ji vládě nabídneme. Věřím, že to tentokrát nedopadne…jako vždycky. Věříme, že tato vláda, její ministři se budou chovat jinak než jejich předchůdci, vždyť na MMR dokonce sekci pro bydlení před třemi lety zrušili! Bydlení nemusí být noční můra, která sežere většinu příjmů mladých i seniorů. Ale politici musí s pokorou přiznat, že dosud neudělali prakticky nic, aby se bytová nouze odstranila.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

František Mareš: Ozvěny zastaveného času – EURO 2020

10:40 František Mareš: Ozvěny zastaveného času – EURO 2020

Kniha pro ty, kteří chtějí vědět o fotbale víc, než z televizních obrazovek.