Tim Barotov: Buffett a jeho myšlenky ve zprávě akcionářům

28.02.2023 11:10 | Komentář

„V sobotu Berkshire Hathaway Inc. rozeslala svým akcionářům zprávu, ve které se Warren Buffett vyjádřil zejména ke zpětným odkupům akcií, výkonu společnosti a investiční filosofii Berkshire,“ říká analytik BHS Timur Barotov.

Tim Barotov: Buffett a jeho myšlenky ve zprávě akcionářům
Foto: Pixabay
Popisek: Investice, akcie - ilustrační foto

Věštec z Omahy (Warren Buffett) na příkladu investice do společnosti Coca-Cola objasnil svojí velmi jednoduchou investiční strategii, která stojí za dlouhodobým úspěchem Berkshire Hathaway. V roce 1994 společnost držela akcie Coca-Coly v hodnotě 1,3 miliardy dolarů, ze kterých měla roční dividendový příjem ve výši 75 milionů dolarů. Každým rokem Coca-Cola rostla a jediná námaha, kterou musel Buffett podstupovat se svým blízkým kolegou Charliem Mungerem, byla sklizeň čtvrtletních dividend. Od té doby hodnota akcií Coca-Coly vyrostla o více než 500 procent a roční dividenda vyrostla 9,5krát. Ovšem pokud byly dividendy průběžně reinvestovány, skutečná návratnost bude výrazně přesahovat 500 procent v důsledku složeného úroku. Podobný příběh sleduje i jeho další investice do významného vydavatele kreditních karet a cestovních šeků American Express. Investiční filosofie tak spočívá v dlouhodobém investování ve společnosti s konkurenční výhodou a téměř monopolním postavením na trhu. V zásadě jediné, co musel Warren udělat správně, je určit konkurenceschopnou společnost, bez jejíž produktů se lidé neobejdou, a to i v daleké budoucnosti. Pak už stačilo jen čekat. Také je toho názoru, že pro úspěšné investování je mnohem důležitější než intelekt, mít velmi stabilní temperament, který není ovlivňován emocemi, jež plynou z cenových výkyvů akciových titulů. Podle Buffetta tak společnost Berkshire udělala skutečně dobré investiční rozhodnutí v průměru pouze jednou za pět let. To stačilo k obrovskému úspěchu společnosti a vykompenzovalo to i neúspěchy, kterým se nedokázal v průběhu své kariéry vyhnout.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: Proč si lidé pořizují děti?

14:41 Petr Hampl: Proč si lidé pořizují děti?

Druhý pohled Petra Hampla