Václav Žák: Kongres ODS

05.11.2012 13:40 | Zprávy
autor: rozhlas.cz

V Brně skončil dvacátý třetí kongres ODS. konal se v atmosféře revolty části poslaneckého klubu proti vedení strany, i když revolta může vést až k pádu vlády, nebyla myslím tak zejí zajímavá jako politická diskuse, která plasticky ukázala, jak přemýšlejí delegáti kongresu.

Václav Žák: Kongres ODS
Foto: Hans Štembera
Popisek: V Brně se na kongresu volil předseda ODS. Bublina splaskla. Petr Nečas post proti Ivanu Fuksovi obhájil

Ačkoliv se na začátku hovořilo o tom, že kongres budeme médiím uzavřený, nakonec se celý průběh vysílal v přímém přenosu na internetu. Kdo měl trpělivost, mohl si vyslechnout pestré názory delegátů kongresu.

Kongres následoval těsně po výrazné volební prohře Občanské demokratické strany v krajských i senátních volbách. Zcela logicky se proto v politické diskusi delegáti vyslovovali k příčinám této prohry. Důvodů zazněly desítky. Pomiňme důvody, které měly apologetický charakter: například, že každá strana, která je u moci, prohrává krajské volby nebo, že strana neuměla vysvětlit svoji politiku. 

Většina diskutujících vycházela z racionálního předpokladu, že nedošlo k přesunu voličů ODS k nějaké jiné straně,, že voliči prostě k volbám nepřišli. Zazněla tam i čísla, že se voliči rozhodli nejít k volbám až těsně před volbami . Kdybychom z té tříště měly vybrat ty důvody, které se opakovaly nejčastěji, tak šlo o tři důvody: ODS otrávila voliče svojí rozhádaností, jinými slovy, za neúspěch můžou rebelové v poslaneckém klubu. Druhým důvodem byla ztráta kreditu ODS - začala být vnímána jako zkorumpovaná strana. Třetí důvod, který tématizovali zejména rebelující poslanci, se týkal odchylek od programu. ODS neplní volební program: zvyšuje daně porušuje poděbradské artikuly: místo malého státu se smiřuje se stále bobtnajícím velkým státem. 

Zajímavé bylo, že se jen výjimečně v jednom diskusním příspěvku objevily druhý a třetí důvod vedle sebe. Skoro to vypadalo tak, jakoby se na kongresu sešly dvě politické strany. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Petr Macinka byl položen dotaz

Ústavní puč

Co tím přesně myslíte? Jak podle vás prezident násilně mění ústavní pořádky? Prezident přeci využil svého práva se obrátit na soud a ten nějak rozhodl, on přeci žádnou ústavu nemění, jen vlastně požádal o upřesnění, jak je myšlena, což je podle mě i dobře a snad pro příště budete jako politici věnov...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ladislav Jakl: Aktivista Pavel - někdy analýzy vyžaduje, jindy nepotřebuje

13:28 Ladislav Jakl: Aktivista Pavel - někdy analýzy vyžaduje, jindy nepotřebuje

Máme prý konzervativního prezidenta republiky. Nebo by se to aspoň některému pozorovateli mohlo zdát…