Vladimír Pelc: 402 slova globální strategie USA

02.04.2019 7:33 | Zprávy

Po jednání v Bílém domě v USA vydali jeho aktéři, Donald Trump, prezident USA, a Andrej Babiš, předseda vlády ČR, společné prohlášení. Je stručné: čtyři sta dvě slova. Je mimořádně obsažné a závažné. 1) Hlavně pro Českou republiku. Možná právě proto mu sdělovací prostředky našeho establishmentu a pražské kavárny příliš pozornosti nevěnovaly.

Vladimír Pelc: 402 slova globální strategie USA
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Andrej Babiš

Po připomenutí několika výročí (30leté výročí inspirativních a světově se měnících událostí Sametové revoluce… 20 let od vstupu České republiky do Severoatlantické aliance - NATO), přišly na řadu ideje. Jako vedoucí představitelé Spojených států a České republiky znovu potvrzujeme svůj závazek ke společným demokratickým hodnotám, osobní svobodě, právnímu státu a nezávislým institucím. Sdílíme názor, že mír, bezpečnost a prosperita závisí na spolupráci suverénních národů. Síla doma je nezbytným základem pro mír a bezpečnost v zahraničí. Už zde je potřeba zpozornět. Jaký mír, bezpečnost a prosperitu? Znamená to mír, bezpečnost a prosperitu pro Spojené státy. Z mocenského geopolitického hlediska nás Spojené státy potřebují – jako výspu proti Rusku. Každé vojenské přiblížení Severoatlantického paktu k Rusku, jakákoli eskalace napětí, provokace, jsou k tomu vhodné. Důvod: Rusko má, na rozdíl od Spojených států, suroviny, a chce je využívat samo; nechce, aby díky nim blahobytem bobtnaly firmy USA. Spojené státu musejí pro suroviny jít do jiných států. Někdy politicky, jindy i vojensky.

Pokud jde o ten mír, pak Severoatlantický park (NATO) dlouhodobě a systematicky porušuje první článek své smlouvy. Podle něj se má snažit vojenským konfliktům předcházet, nevytvářet konfrontační atmosféru a snažit se spory řešit mírovou cestou dialogu. Dělá to? Stačí připomenout Libyi, Irák, Afghánistán, Srbsko.

Prohlášení pokračuje přesvědčením, že NATO zaručuje transatlantickou a evropskou bezpečnost a že finančním požadavkem na zajištění kolektivní bezpečnosti v rámci Severoatlantického paktu, který musí splňovat každý spojenec, jsou výdaje ve výši dvou procent na investice do obrany a modernizace ozbrojených sil každého z nich. Snažíme se pokračovat v naší spolupráci v oblasti bezpečnosti a obrany. A zde je nutné více zpozornit. Především často uváděný článek 5 Severoatlantické smlouvy neznamená „jeden za všechny, a všichni za jednoho“; znamená, že každý člen paktu pro sebe zvolí v krizové situaci takovou reakci, kterou bude pro sebe považovat za vhodnou. Uvedený článek není závaznou normou, která by byla nějakým závazkem pro členy této organizace a tedy ani není žádnou bezpečnostní zárukou pro kteréhokoliv ze členů, čili ani pro Českou republiku. Navíc se NATO neustále tlačí k hranicím Ruska. Spolupráce v oblasti bezpečnosti a obrany pak znamená především to, že Česká republika bude nakupovat americké zbraně.

V následujícím odstavci je vymezena strategická role České republiky. Zdůrazňuje se v něm, že oba státy, podle těchto vedoucích představitelů, neochvějně a pevně podporují ukrajinskou suverenitu a územní celistvost a jsou jednotní i v pokračujících sankcích vůči Rusku. Chválíme statečnost a obětavost Spojených států a českých vojáků sloužících bok po boku v Afghánistánu. Česká republika má mimořádně výhodnou geostrategickou polohu. Už jenom vstup ČR do NATO se musel uskutečnit, protože pár dní na to Severoatlantický pakt v čele s USA zneužil, v rozporu s mezinárodním právem, náš vzdušný prostor tím, že jeho letadla nad naší republikou létala bombardovat Srbsko. Ale hlavně jsme výhodným prostorem pro (viditelné) umístění kupř. radaru v Brdech či (neviditelné) umístění prostředků radiorozvědky, jiných zařízení tajných služeb atd.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Renáta Zajíčková byl položen dotaz

Dozvěděla jsem se, že řešíte bezpečnost na školách

Zajímalo by mě, zda řešíte i šikanu mezi dětmi a fakt, že se třeba mladiství dopouští kolikrát i dost vážné trestné činnosti a to i na dospělých - třeba na učitelích, seniorech apod? Měla by se podle vás snížit hranice trestně právní odpovědnosti? A pomohlo by to podle vás vůbec? Kde je podle vás ch...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

P. C. Roberts: Washington otevírá druhou frontu proti Putinovi

15:57 P. C. Roberts: Washington otevírá druhou frontu proti Putinovi

Zatímco Donald Trump mluví o míru na Ukrajině, Washington otevírá druhou frontu proti Putinovi.