Vlak Lustig se stal součástí programu Centra studií genocid Terezín

03.05.2017 17:17 | Zprávy

Na nádvoří Dělostřeleckých kasáren v Terezíně byl instalován divadelní vagón Vlaku Lustig. Vůz je umístěn na samostatné koleji a bude součástí vzdělávacích a kulturních programů Centra studií genocid Terezín. Technickou podporu přesunu zabezpečili pracovníci SŽDC, s.o., ČD Cargo, a.s. a Českých drah, a.s.

Vlak Lustig se stal součástí programu Centra studií genocid Terezín
Foto: Centrum studií genocid Terezín
Popisek: Vlak Lustig se stal součástí programu Centra studií genocid Terezín

Centrum studií genocid Terezín se otevře veřejnosti v úterý 9. května 2017 od 16 hodin. V rámci slavnostního zahájení činnosti Centra budou na programu výstavy, filmové projekce a přednášky. Od 20 hodin bude připraveno hudebně dramatické pásmo prezentující kultury vybraných zemí, které se v minulosti staly terčem genocidního násilí. „Cílem tohoto centra je poskytnout české veřejnosti informační a znalostní zdroje o příčinách, původu a důsledcích genocidního násilí a způsobech, jak může být jeho výskyt v budoucnu rozpoznán a zastaven prostřednictvím politické a občanské činnosti,“ říká pro ParlamentníListy.cz Šimon Krbec, výkonný ředitel Centra studií genocid.

Od 10. do 16. července 2017 se pak v Centru studií genocid v Terezíně uskuteční již 6. ročník letního projektu „Vlak Lustig“, v jehož rámci bude 14. a 15. července na programu divadelní představení Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou.

Genocidní násilí ve světových dějinách

Centrum bude v letech 2017 až 2020 realizovat vzdělávací, informační a kulturně-sportovní programy v prostorách bývalého židovského ghetta v tzv. hlavní pevnosti města Terezín. Partnerem Centra studií genocid je Město Terezín a sdružení Terezín – město změny. Centrum (do letošního roku Výzkumné centrum archeologie zla) aktivně spolupracuje s předními výzkumníky oboru studií genocid v Evropě a ve světě. Multidisciplinární obor studií genocid je založen na komparaci (srovnání) různých případů genocidního násilí ve světových dějinách (například masové likvidace původních obyvatel Ameriky a Austrálie, genocidy Arménů, nacistické genocidy Židů, Romů a dalších evropských národů a skupin obyvatel, genocidy v Kambodži a Rwandě a dalších oblastech světa).

Více o aktivitách Centra v letech 2012-2016 se lze dozvědět na www.studiagenocid.cz. V současnosti ve světě aktivně působí několik desítek specializovaných výzkumných center pro studium genocid. Komunitu vědců reprezentuje například International Association of Genocide Scholars, založená v roce 1994.

 


 

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jih

Mgr. Nina Nováková byl položen dotaz

Prosím o vysvětlení

Četl jsem tento (https://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/Novakova-KDU-CSL-Plevel-v-ceskem-pravnim-radu-aneb-Lex-Schwarzenberg-757872) článek na PL a vůbec nechápu, o čem je řeč? Hned v prvním odstavci se píše o nějakých normách z dob socialismu, které stále platí a kvůli kterým z n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jan Keller: Deficit demokracie v praxi

15:49 Jan Keller: Deficit demokracie v praxi

Čas od času lze zaslechnout, že evropské instituce trpí deficitem demokracie. Pod takto obecným ozna…