Vlak Lustig se stal součástí programu Centra studií genocid Terezín

3. 5. 2017 17:17

Na nádvoří Dělostřeleckých kasáren v Terezíně byl instalován divadelní vagón Vlaku Lustig. Vůz je umístěn na samostatné koleji a bude součástí vzdělávacích a kulturních programů Centra studií genocid Terezín. Technickou podporu přesunu zabezpečili pracovníci SŽDC, s.o., ČD Cargo, a.s. a Českých drah, a.s.

Vlak Lustig se stal součástí programu Centra studií genocid Terezín
Foto: Centrum studií genocid Terezín
Popisek: Vlak Lustig se stal součástí programu Centra studií genocid Terezín

Centrum studií genocid Terezín se otevře veřejnosti v úterý 9. května 2017 od 16 hodin. V rámci slavnostního zahájení činnosti Centra budou na programu výstavy, filmové projekce a přednášky. Od 20 hodin bude připraveno hudebně dramatické pásmo prezentující kultury vybraných zemí, které se v minulosti staly terčem genocidního násilí. „Cílem tohoto centra je poskytnout české veřejnosti informační a znalostní zdroje o příčinách, původu a důsledcích genocidního násilí a způsobech, jak může být jeho výskyt v budoucnu rozpoznán a zastaven prostřednictvím politické a občanské činnosti,“ říká pro ParlamentníListy.cz Šimon Krbec, výkonný ředitel Centra studií genocid.

Od 10. do 16. července 2017 se pak v Centru studií genocid v Terezíně uskuteční již 6. ročník letního projektu „Vlak Lustig“, v jehož rámci bude 14. a 15. července na programu divadelní představení Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou.

Genocidní násilí ve světových dějinách

Centrum bude v letech 2017 až 2020 realizovat vzdělávací, informační a kulturně-sportovní programy v prostorách bývalého židovského ghetta v tzv. hlavní pevnosti města Terezín. Partnerem Centra studií genocid je Město Terezín a sdružení Terezín – město změny. Centrum (do letošního roku Výzkumné centrum archeologie zla) aktivně spolupracuje s předními výzkumníky oboru studií genocid v Evropě a ve světě. Multidisciplinární obor studií genocid je založen na komparaci (srovnání) různých případů genocidního násilí ve světových dějinách (například masové likvidace původních obyvatel Ameriky a Austrálie, genocidy Arménů, nacistické genocidy Židů, Romů a dalších evropských národů a skupin obyvatel, genocidy v Kambodži a Rwandě a dalších oblastech světa).

Více o aktivitách Centra v letech 2012-2016 se lze dozvědět na www.studiagenocid.cz. V současnosti ve světě aktivně působí několik desítek specializovaných výzkumných center pro studium genocid. Komunitu vědců reprezentuje například International Association of Genocide Scholars, založená v roce 1994.

 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jih

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…