Zbyněk Fiala: Kam míří rusko-čínská spolupráce

24.03.2023 15:27 | Glosa

Nikoliv něčí „pravidla“, ale mezinárodní právo a OSN, nikoliv hegemonie jedné velmoci, ale multipolární svět. "Společně bychom měli prosazovat tyto změny, které tu chybí již 100 let," řekl Si, když se loučil s Putinem.

Zbyněk Fiala: Kam míří rusko-čínská spolupráce
Foto: Archiv autora
Popisek: Zbyněk Fiala, žurnalista, v minulosti dlouholetý šéfredaktor časopisu Ekonom.

Návštěva čínského prezidenta Si Ťin-pchinga by nejspíš proběhla, i kdyby nebyla válka na Ukrajině. Si má za sebou třetí volbu a Rusko je největší soused. Teď však jsou klíčová témata spolupráce mnohem naléhavější. Obě velmoci se cítí obkličovány Západem a jsou odhodlány odmítat hegemonii USA.

Základní prvky toho, co Rusko a Čína chtějí, najdeme ve společném prohlášení. Místo Američany prosazovaného uspořádání světa „podle pravidel“, čímž se myslí podle pravidel, které můře Washington kdykoliv jednostranně měnit, mluví o mezinárodním sytému mezinárodního práva, jehož jádrem jsou Spojené národy. Místo unipolárního světa, který uznává jen zájmy USA, volají po multipolárním světě, ve kterém jsou respektovány oprávněné bezpečnostní zájmy i dalších velmocí.

Historický význam tohoto úsilí vyzařuje ze slov čínského prezidenta Si, když se loučil po závěrečné recepci v Moskvě s ruským prezidentem Vladimírem Putinem: "Společně bychom měli prosazovat tyto změny, které tu chybí již 100 let."

To přimělo New York Times k úvaze, proč jsou si nyní Čína Rusko bližší než kdykoliv předtím?

Zajímavější bude, jak blízko to tedy je. Na oficiálních stránkách Kremlu najdeme výčet 14 společných dokumentů, které byly v Moskvě podepsány.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vladimír Ustyanovič: VZP neboli velké zpravodajské podvody

11:50 Vladimír Ustyanovič: VZP neboli velké zpravodajské podvody

Během posledních desetiletí může zveřejněným zprávám tajných služeb, zejména západním, věřit buď jen…