Zbyněk Fiala: Mars má návštěvu z Číny

15.05.2021 15:49 | Zprávy

Čínské vozítko má jezdit po povrchu Rudé planety tři měsíce jako doklad přeměny Říše středu ve všestrannou kosmickou mocnost.

Zbyněk Fiala: Mars má návštěvu z Číny
Foto: Archiv autora
Popisek: Zbyněk Fiala, žurnalista, v minulosti dlouholetý šéfredaktor časopisu Ekonom.

Planinu Utopia na jižní polokouli Marsu bude brázdit čínský bůh války a ohně Ču-žung (Zhurong), přesněji čínský pojízdný robot tohoto označení. Vesmírná sonda Tchien-wen (Tianwen-1), která jej dopravila k Rudé planetě, se svým názvem „táže nebes“, či spíš klade mnohem přízemnější otázku: Jak si Čína stojí v závodech v kosmu? Samotné přistání dopadlo dobře, po povinných devíti minutách hrůzy, kdy měl přistávající modul předstih před signálem letícím k Zemi a zpátky.

Hongkongský list South China Mornig Post okamžitě připomíná další čínské kosmické úspěchy z poslední doby. Patří k nim zejména měkké přistání robotické sondy na odvrácené straně Měsíce a její návrat s lunárními vzorky na Zemi. Na konci minulého měsíce Čína umístila na orbit první část vlastní stálé orbitální stanice. (ZDE)

Už před lety Čína také zaujala úspěšnými pokusy o „kvantové propojení částic“ v kosmické komunikaci se satelitem Micius (čínsky Mo-c´, podle starého čínského filozofa z časů válčících států ze čtvrtého nebo pátého století před letopočtem, který se zabýval i konstrukcí válečných strojů). Satelit Micius propojil dva fotony a vyslal je na dvě přijímací stanice v Tibetské náhorní plošině jako vzorek nezkreslitelné komunikace. Jak je propojil, to si nechte vysvětlit od nějakého kvantového fyzika, ale kdyby někdo do komunikace v jednom směru zasáhl, v druhém směru bude zjištěn rozdíl. (ZDE)

Komunikace, kterou nelze „hákovat“, to je jeden z nejnaléhavějších vědeckých úkolů současnosti, jak ilustrovalo třeba týdenní ochromení amerických produktovodů na východním pobřeží USA.

Ze stejné doby, jako pokusy satelitu Micius, tedy z roku 2017, je také úspěch s vybudováním prvního kvantového superpočítače na čínské technické univerzitě v Che-fei (Hefei) v provincii An-chuej (Anhui). (ZDE)

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Předškolní péče

Tvrdíte, že je předškolní péče dostupnější. To je sice částečně pravda, ALE. Myslíte, že je to vaše zásluha? Není to náhodou proto, že se rodí čím dál méně dětí? A pak dostupnější také není pro všechny. Vzniká sice řada soukromých školek, dětské skupiny apod., ale máte ponětí, kolik stojí? Proč na n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jan Campbell: Vzdělání vůdců

15:57 Jan Campbell: Vzdělání vůdců

Na Západě a na Východě se výchovné a vzdělávací filozofie, praktiky a obsahy výrazně liší.