Zbyněk Fiala: Zásobníky na zimu

18.10.2022 17:28 | Komentář

O zkapalněný zemní plyn bude boj, třeba Čína přestává vyvážet a bude dovážet. Ameriku čeká tuhá zima. Poklud však Evropa chce přejít na zimní provoz pouze na plyn ze zásobníků, jde o nevyzkoušený experiment, který nemusí dopadnout dobře, tvrdí odborný autor na americkém nezávislém portálu The Saker.

Zbyněk Fiala: Zásobníky na zimu
Foto: Archiv autora
Popisek: Zbyněk Fiala, žurnalista, v minulosti dlouholetý šéfredaktor časopisu Ekonom.

Kdybychom se řídili jen zprávami o naplňování plynových zásobníků na zimu, hřeje nás spokojenost, že ani nemusíme zatopit. A netřeba sledovat jen české zprávy, jejichž kvalitu zajišťuje úřední dohled. Daří se i u sousedů. Třeba Německo už naplnilo zásobníky plynu na 95 procent a zvládlo to o dva týdny dříve, než bylo plánováno, hlásí Bloomberg.

Loni touhle dobou měli v zásobníky zaplněny jen ze 72 procent. Němci si totiž stanovili vyšší cíle než EU a tak mají podle Klause Müllera, šéfa německého energetického regulátora Bundesnetzagentur, dostatečnou zásobu na dva studené zimní měsíce. Není jasné, zda se do toho započítává plyn, který mají v zásobnících v Česku.

Hodně pomáhá letošní relativně teplý podzim, který umožnil snížit spotřebu plynu o 30 procent ve srovnání se stejným obdobím minulého roku. Pokud by byla mírná i zima, dá se to prý přežít. Přesto se ani Němci neobejdou bez dalších dodávek plynu. Německo musí zvýšit jejich dovoz, zdůrazňuje šéfregulátor Müller. Vláda zatím objednala pět plovoucích terminálů pro příjem a zplynování zkapalněného LNG z tankerů a dva z nich by mohly být k dispozici ještě tuto zimu.

Čína reaguje na zprávy o naplněných zásobnících rozhodnutím, že ukončuje export LNG na pomoc Evropě. Dalším argumentem jsou extrémní náklady dopravy. Čínské úřady vyzvaly státní společnosti PetroChina, Sinopec a CNOOC, aby náklad přesměrovaly pro potřeby domácího zásobování na zimu. Objevily se předpovědi, že dosavadní čínské zásoby nemusí stačit pro vytápění domácností. Čína v dodávkách pro Evropu jen přeprodávala plyn, který pořídila jinde. Představovalo to docela prudký obrat v čínské politice, protože v loňském roce Říše středu předstihla Japonsko jako největší dovozce PNG na světě. Přitom letošní rok může být rokem poklesu domácí spotřeby zemního plynu.

Energetika byla pochopitelně tématem i na probíhajícím 20. sjezdu Komunistické strany Číny. Generální tajemník Si Ťin-pching v úvodním projevu zařadil mezi hlavní úkoly nadcházejícího období posilování energetické bezpečnosti a pokračování v přechodu k zelené energetice. Byť opatrně, aby někde nevznikly výpadky zásobování energií. Ani naše spílání green dealu nedokázalo Číňany rozhodit.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Předškolní péče

Tvrdíte, že je předškolní péče dostupnější. To je sice částečně pravda, ALE. Myslíte, že je to vaše zásluha? Není to náhodou proto, že se rodí čím dál méně dětí? A pak dostupnější také není pro všechny. Vzniká sice řada soukromých školek, dětské skupiny apod., ale máte ponětí, kolik stojí? Proč na n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Dezorganizace dopravy v Praze

12:26 Jiří Paroubek: Dezorganizace dopravy v Praze

Život pražského občana, zj. Prahy 5, bude významně ztrpčován v létě uzavírkami některých klíčových k…