Zdeněk Ježák: City croissant od kušny

12.10.2017 20:45

Psaní reakce na článek „Pusa jedna nevymáchaná“ jsem musel na čas odložit, protože se mi po jeho přečtení ještě dlouho kroutila hlava - jako tomu pejskovi za zadním sklem Škody 105. Přitom jsem váhal. Psala tohle opravdu starostka? První žena města?

Zdeněk Ježák: City croissant od kušny
Foto: romana-zatecka.cz
Popisek: Zastupitelka České Lípy za ČSSD Romana Žatecká

Opoziční práce – upozorňování na možné chyby vedení, návrhy jiných řešení prostřednictvím pozměňujících návrhů usnesení a přednesu relevantních argumentů získaných časově náročnými konzultacemi s odborníky - nese své ovoce. Před volbami našemu číslu 5 pěkně tečou nervy. Aby ne, před rokem utrpěla ČSSD v krajských volbách na Českolipsku velkou porážku a letos to nevypadá jinak. No, a když nevyjdou ani volby příští rok, co s ní bude?

Ano, paní Žatecké si nevážím. Nevážím si ji od té doby, kdy mou kolegyni Pavlu Procházkovou křivě obvinila, že neoprávněně rozdávala odměny na Městské policii ČL, kterou krátce vedla. Paní Žatecká Pavlu Procházkovou vláčela tiskem, pokusila se ji zdiskreditovat a zničit. V tiskové zprávě pak svévolně zamlčela fakt, že Policie ČR, která odměny vyšetřovala, konstatovala, že odměny byly udělovány a odůvodňovány vůbec nejlépe za celou historii. Omluva? Žádná. Účel světí prostředky. Ostatně si myslím, že o morálním kreditu paní Žatecké by mohli nejlépe vyprávět na jejích bývalých pracovištích – zejména v Ústí nad Labem a bývalém středisku pro uprchlíky ve Stráži pod Ralskem. Ale já takhle osobní být nechci.

Tvrdit, že jsem řekl, že „za 30 tisíc čistýho bez práce“ budu v koalici s kýmkoli, to je silná káva. Jako zastupitel musím snést větší míru kritiky. Už jsem si zvykl na anonymní stránky a profily, které mluví v duchu vedení. Ale může si toto dovolit říct starostka města o zastupiteli? To bude paní Žatecká muset určitě doložit. Prosím tedy, aby mi paní Žatecká předložila ten zvukový záznam, o kterém mluví.

Že v opozici víc vynikneme, to jsem si byl tenkrát jistý. Ono totiž, pokud se jednání na radnici účastní nevolení podnikatelé a vy za zavřené dveře jako člen koalice nesmíte (ano, to se stalo), to se pak těžko prosazujete. Za tři měsíce koalice jsme se mohli vyjádřit jen už k hotovým věcem. A že jsme jako ANO neměli nápady a program, a že jsme netušili, co pro město udělat a co změnit? No pravda, v některých změnách jsme se vlastně neshodovali – viz násilné převzetí příspěvkové organizace Sport a dosazení prozatímního ředitele Císaře. Přeji vám zažít tu volnost, kterou jsem při odchodu z koalice pocítil. Věřím, že stejný pocit zažije celý městský úřad hned po příštích komunálních volbách.

Že bych při odchodu z ANO někoho poplival? Ba ne.. Tajněji a víc bez povyku už vystoupit nešlo. „Bohužel“ jsem se pak za necelé 3 týdny prořekl u piva svému kolegovi Milanu Bártovi – novináři z i-novin.cz, který to uveřejnil ve svém deníku. Nakonec z toho bylo pár novinových článků, ale plivanec? Na koho? Já ho nenašel. Důkaz prosím.

Lhát? Asi se někdy vyjadřuji až příliš napřímo, zkratkovitě – nikoli zkratovitě. Ale vědomě lhát? Prosím o důkaz.

Kroutit fakta? Tady stojí za zmínku kroucení se vedení ohledně druhého ročníku běhu Českou Lípou City Cross Run & Walk 2017. Po řediteli příspěvkové organizace Sport jsem chtěl předložit rozpočet, který mi byl 13.sprna slíben. Po téměř měsíci (ředitel má na odpověď 30 dní) 9. srpna mi odpověděl, že vlastně zjistil, že je vázán mlčenlivostí vůči firmě a rozpočet je tedy tajný. Hmm.. takže firma, která dostala zakázku za více než milion a půl korun neukáže rozpočet, protože rozpočet je její know-how? Kam až tohle půjde? Kolik firem pak označí rozpočet za své know-how? Já nemám nic proti sportovní akci, která se i povedla. Považuji ale za skandální, že nemohu vědět, co to stojí a komu to skončí v kapse. A nejen já, jako zastupitel, ale každý občan to musí vědět. Do haléře. Tohle tajení má, podle mě, ale svůj důvod. Totiž ředitel Císař zadal zakázku firmě Sportify bez výběrového řízení s odůvodněním, že už prostě není na soutěž čas. Rada města Česká Lípa mu to dne 29.6.2017 odsouhlasila (č. usnesení 1064/E/2017). A jak je pak ale možné, že už v listopadu 2016 bylo možné k Vánocům zaplatit u této společnosti startovné na tento běh? Aha.. časová tíseň. Velkoryse zde naopak pomíjím fakt, že si z celé akce paní Žatecká udělala předvolební reklamu, vezmi to čert, to už k funkci patří. Ale porušovat směrnici města a povolovat příspěvkové organizaci vybírat si napřímo v zakázce za řádově milióny? To pominout nelze. A proto jsem v očích starostky ten „špatný“.

Kroutit fakta podruhé. Celá tahle hysterie ze strany paní Žatecké má možná další důvod. Tím je situace v MHD a společný dopravní podnik, který plánuje s firmou BusLine. Předně chci říct, že společný dopravní podnik zas tak špatný nápad není. Špatné ale je, s kým se chce město spojit. A jaké metody k tomu volí. Vedení nerespektuje schválená usnesení (č. 511/2017) a neváhá lhát o možnosti současné přípravy na společný podnik a vyhlášení nabídkového řízení (soutěž). Moje argumenty si vedení na zastupitelstvu poslechlo, pak ale řeklo, že se v tom ztratilo a že tomu nerozumím. Tečka. Žádné odpovědi, žádné argumenty.

Kritika a omluvy. Na důvodech odvolání starostky trvám. Co víc, počet důvodů se rozrůstá. Pokud jde o odvolání celé rady města, tak ať schválně paní Žatecká pustí ten záznam. Tam z mé strany došlo k omylu. Za ten jsem se omluvil a chybu přiznal. Pokud jde o místostarostku, situace u ní je jasná. Své kompetence nezvládá. Dopravu za ní řídí místostarosta Raninec a ona bude pouze ta, co se pod pochybný společný dopravní podnik podepíše.

Ohrnování nosu. „Ohrnuje nos nad politiky, ale i nad kolegy, úředníky, občany.“ Ano – nad vámi. Vysvětleno výše. Kolegy – důkaz. Úředníky – důkaz. Občany? Tady důkaz nechci, protože neexistuje člověk, který je za dobře se všemi. Ale ohrnovat nos? Tak jo, důkaz.

Dotace. Vzbuzování závisti v lidech, to je politika ČSSD. Divide et impera. V provedení paní Žatecké ale slovo rozděl spíš znamená „rozdávej městské peníze hrstmi“ – viz fond rady města. Schválně si plete účelovou dotaci na opravu památky a finanční závislost.

Dělat z nich hlupáky a se zaklínadlem „Vždyť všichni víme….“… nesmíte se tolik nechat řídit místostarostou Ranincem. Jak s těmi penězi, tak s tímto heslem. Schválně se koukněte, kolikrát toto sousloví použil on, když argumentoval o MHD. V posledních článku hned dvakrát. Tak a teď to zase můžete spočítat vy mně. Pokud jako starostka máte čas psát takové články, musí být ve městě nejspíš všechno v naprostém pořádku.

Zdeněk Ježák
zastupitel města Česká Lípa

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…