Bárta (VV): Vylhaná statistika Müllerové. Skutečná nezaměstnanost je přes 10 %

24.02.2013 21:44

Není to ani měsíc, co jsem upozorňoval na podivuhodnou různorodost, ne-li prostou nesrovnalost mezi jednotlivými statistikami monitorujícími nezaměstnanost. Zdálo by se, co je na tom tak složitého: v prosinci 2012 jsme tady měli 545 311 nezaměstnaných, v lednu 2013 již 585 809, nezaměstnanost poměrně prudce stoupla a je na nejvyšší úrovni v novodobých dějinách České republiky.

Bárta (VV): Vylhaná statistika Müllerové. Skutečná nezaměstnanost je přes 10 %
Foto: Věci veřejné
Popisek: Vít Bárta na volební konferenci Věcí veřejných

Kdepak! Ministerstvo práce a sociálních věci hlásí, že zatímco v prosinci jsme tady měli 9,4% nezaměstnanost, v lednu je již bez práce pouhých 8%. Změnila se totiž metodika výpočtu a to tak, aby procento nezaměstnaných z optického hlediska nevypadalo tak strašidelně. Kdyby ke změně nedošlo, pak by podle staré metodiky podíl nezaměstnaných přesáhl psychologickou hranici 10%. Co hůř, klesá počet nových pracovních míst. Zatímco v prosinci jsme tady měli ještě alespoň 34 893 pracovních příležitostí, v lednu jich je již o 1099 méně. V některých regionech, "na periferii" nezaměstnanost dokonce i podle nové metodiky přesahuje 11%.

Horší čísla zažila naše země již jenom v dobách Velké hospodářské krize, tedy před 80 lety. Často přitom slyšíme, že jsme na tom na evropské poměry stále ještě docela dobře. Jak pohodlná výmluva pro ty, kdo s rukama v klíně přihlíží tomu, jak se hroutí naše hospodářství a blahobyt občanů. České hospodářství, disponující vlastní stabilní a důvěryhodnou měnou, nacházející se v srdci Evropy a oplývající kvalifikovanou a vzdělanou pracovní silou má perspektivu stát se jedním z předních exportérů do Číny, Ruska, Brazílie, Indie a jiných rostoucích trhů. Naše výrobky jsou známy po celém světě a svou kvalitou si již před desetiletími v těchto zemích vydobyly patřičné uznání. Máme všechny šance stát se vědecko-technickým centrem střední a východní Evropy a právním státem řádně plnicím závazky vůči svým občanům.

Vše, co k tomu potřebujeme, je věřit a pracovat, bez neschopné vlády a nehorázných regulací, které nám v tom hází klacky pod nohy. Náš národ se vždy dovedl úspěšně poprat s krizí i nezaměstnanosti, avšak to co nesvedeme dnes, je překonat důsledky naprosto nepochopitelné ekonomické politiky Miroslava Kalouska a Petra Nečase, která dovede dosáhnout lepších hospodářských čísel pouze s pomoci změny metodiky, podle níž je ona statistika vedena.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Vít Bárta

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kalousek (TOP 09): Nemáme důvod hlasovat ani pro závěrečný účet jednoho z toho roku

11:49 Kalousek (TOP 09): Nemáme důvod hlasovat ani pro závěrečný účet jednoho z toho roku

Projev na 35. schůzi Poslanecké sněmovny 23. října 2019 na téma Návrh státního závěrečného účtu Česk…