Výbor pro ústavní záležitosti dnes poslal do dalšího kola vyjednávání o přistoupení České republiky k Protokolu Polska a Velké Británie o uplatňování Listiny základních práv EU (nepřesně "výjimka z platnosti"). Jak zdůrazňuje členka výboru Andrea Češková (ODS), byl to právě pozměňovací návrh její frakce Evropských konzervativců a reformistů, který porazil snahu ČSSD a britského liberála Duffa o smetení českého protokolu se stolu.
"Přistoupení k protokolu bylo České republice přislíbeno na summitu hlav států v roce 2009 a není sebemenší důvod o tom v Evropském parlamentu dále diskutovat nebo něco měnit," řekla po hlasování Andrea Češková. Evropská listina základních práv je podle ní navíc plná vágních formulací, které budou teprve v budoucnu zpřesňovány a interpretovány Evropským soudním dvorem. "Nikdo nedokáže odhadnout, jak bude ESD rozhodovat, ale z jeho precedenční praxe jasně vyplývá spíše extenzivní přístup. Součástí našeho ústavního pořádku je naproti tomu mnohem precizněji a jasněji formulovaná Listina základních práv a svobod, která zajišťuje českým občanům dostatečnou ochranu," vysvětluje europoslankyně.
Občanští demokraté již dříve odsoudili snahu senátorů a europoslanců ČSSD sabotovat rozhodnutí Evropské rady a snižovat tak věrohodnost České republiky v Evropě, a jako lživý odmítli argument, že by „výjimka“ oslabila ochranu práv občanů České republiky. Kvůli zamítavému usnesení Senátu, ovládaného socialistickou většinou, svolal Evropský parlament v dubnu 2012 mimořádné setkání se zástupci obou komor Parlamentu ČR, aby se vysvětlilo, proč je mezinárodní závazek najednou částí domácí politické scény zpochybňován. Jak připomněla Andrea Češková, i odkaz na usnesení českého Senátu byl dnes na návrh EKR vypuštěn.
Rozhodnutí výboru pro ústavní záležitosti přivítal i šéf europoslaneckého klubu ODS Jan Zahradil. "V Evropském parlamentu dnes zvítězil především zdravý rozum. Nevyšel naopak komplot socialistů, kteří se jen snažili vyvolat chaos a zpochybnit dobré jméno České republiky na mezinárodní scéně."
Rozhodnutí Výboru pro ústavní záležitosti musí ještě posvětit plenární zasedání. To ale většinou přesně odráží rozhodnutí příslušného výboru.
Fakta o Protokolu

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: ODS