Chládek (ČSSD): Z hazardu musí jít do sportu minimálně třetina!

06.12.2011 14:36

Sport je bezpochyby jedním z nejefektivnějších způsobů trávení volného času, a to jak pro dospělé, tak pro děti. Myslím, že se shodneme na tom, že věhlas českého sportu je celosvětový.

Chládek (ČSSD): Z hazardu musí jít do sportu minimálně třetina!
Foto: senat.cz
Popisek: Senátor Marcel Chládek

A to jak v dobách minulých, kdy celý svět oslnily výkony Emila Zátopka, tak v současné době, kdy naše tenistka Petra Kvitová sbírá ty nejprestižnější tenisové trofeje. A samozřejmě nesmíme zapomínat na naše hokejisty či fotbalové hráče. Sport je prostě odvětví, které si musíme pěstovat jako rodinné stříbro. A tomu musí odpovídat i státní výdaje do této oblasti, které jsou v současné době naprosto nedostatečné. Jednou z možností je financovat sport z daňových výnosů z hazardu.

Kdo má děti, ví, o čem hovořím, když řeknu, že sportovní kroužky nejsou vůbec levnou záležitostí. Snad každá sportovní aktivita vyžaduje na počátku nějakou vstupní investici, což mohou být například fotbalové kopačky, hokejové hole, speciální sálová obuv, ale stejně tak například kimono pro trénink bojových sportů. Nejde většinou o stokoruny, ale rovnou o tisícikoruny. A to nepočítám pravidelné měsíční členské příspěvky, které sportovní aktivity také velmi prodraží. Mnoho klubů se tak dostalo do svízelné situace, kdy museli své aktivity omezit, protože na ně rodiče prostě neměli finanční prostředky. Kluby nemohou děti dotovat, protože by se jinak dostaly do situace, kdyby neměly finance například na údržbu sportovišť nebo pronájmu prostor.

Teď navíc stát těmto klubům nachystal další klacek pod nohy v podobě postupného ukončení činnosti okresních sdružení - administrativních pracovišť, a to kvůli nedostatku financí. Tato sdružení poskytovala sportovním klubům, ale stejně tak okresním sportovním svazům odbornou podporu v podobě administrativy, sloužící k zabezpečení a řízení soutěží všech kategorií, včetně mládežnických a dále v oblasti účetnictví, daně, hlášení ČSÚ, komunikace se zdravotními pojišťovnami atd. Tělovýchovným jednotám tak nyní přibude další starost, kdy si bude muset všechny tyto administrativní činnosti zajistit sama, což bude znamenat další finanční prostředky.

Myslím, že by si český sport zasloužil důstojnější podmínky. Podporuji tedy návrh, aby se jedna třetina ze zdanění loterijních společností rozdělila právě do tohoto odvětví. Sport je totiž komplexní aktivitou, která může mnohé věci pozitivně ovlivnit. Je totiž například skvělou prevencí proti negativním vlivům současné společnosti, zejména pak vlivům na mládež, pro které by měl být sport přirozenou součástí mimoškolních aktivit. V neposlední řadě má sport i pozitivní vliv na zdraví, kdy jedna koruna poskytnutá na prevenci vydá za čtyři koruny pro řešení následků.

Více:
Jermář (ČSSD): Zavedení školného je proti hodnotám humanismu

##PROFIL 39##


Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Marcel Chládek

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministr Brabec: Na podzim odstartuje další etapa programu Nová zelená úsporám

7:37 Ministr Brabec: Na podzim odstartuje další etapa programu Nová zelená úsporám

Bude v něm 39 miliard korun výhradně na klimatická opatření v domácnostech.