Zkracuje se tak nejen časový harmonogram pro jeho projednání, ale sílí i nejistota, zda návrh rozpočtu na rok 2013 prosadí ještě tato vláda. Co je ale nyní nejdůležitější, je dohodnout se, jak návrh rozpočtu přepracovat.
Nejde ale jen o to vypustit z rozpočtu dopad tzv. balíčku, o který vedou spor rebelové z ODS. Mezi ekonomickými experty i na půdě tripartity od zástupců zaměstnanců i zaměstnavatelů zaznívá, že by měla být zohledněna řada strukturálních problémů. Rozpočet by tedy měl být přepracován do větší hloubky.
Především jde o pochopení trendů ekonomického vývoje. Pokaždé, když je doba nejistá, tak pan ministr financí říká: "No, já přece nemohu garantovat, jak to přesně dopadne, to neví nikdo, nemám křišťálovou kouli.“ Když pokračujeme s lineárními předpověďmi, dopadá to jako v roce 2009 či v roce 2012. Debata, zda bez balíčku ztratíme 13 miliard, 15 miliard nebo dokonce 20 miliard, je debata velmi virtuální, protože reálný vývoj daňového inkasa, který musí vycházet i z reálného ekonomického vývoje, bude prostě úplně jiný.
Ministerstvo financí zatím v návrhu rozpočtu použilo svůj červnový odhad růstu v příštím roce - plus 1 % HDP. Česká bankovní asociace je ale opatrnější – její prognóza na rok 2013 činí + 0,45 %, Svaz průmyslu a dopravy sepisuje ještě skeptičtější prognózy (jen + 0,6 % HDP). Ministerstvo avizuje říjnovou korekci své letní prognózy, ale pokud nebude vycházet z mapy rizik dalšího vývoje, tak ani ona nebude dobrým vodítkem. Alarmující je prognóza ČMKOS, která uvažuje o záporných číslech minus 1 % až minus 1,5 %.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kscm.cz