Dolejš (KSČM): Pseudohumanismus či rasismus české justice?

10.01.2012 8:49 | Zprávy

Rok 2012 začal tragickou kauzou, ve které byl v Tanvaldu brzy ráno na Nový rok zastřelen 21 letý mladý Rom a postřelen jeho o 2 roky starší bratr. Na bratry Tatárovi střílel jistý 63 letý občan Tanvaldu, bývalý policista. A spustila se tam další vlna emocí po vzoru šlukovských nepokojů. V této kauze se ale jako problém ukazuje i postoj veřejných činitelů k práci a úloze státních orgánů.

Dolejš (KSČM): Pseudohumanismus či rasismus české justice?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Dolejš

V této kauze státní zástupkyně obratem a bez zaváhání už v ranném stadiu trestního řízení vyloučila názor příbuzných oběti, že by mohlo jít o rasový motiv. Přitom sama připouští, že vyšetřovacích verzí může být vícero. V každém případě je tu vážné podezření z vraždy a Romové jsou nervózní i proto, že na uvedeného střelce který má údajně pověst bijce Romů, nebyla uvalena ani vazba. Namítají také, že s výslechem poškozeného se nespěchalo a mají obavy o objektivitu vyšetřování. Nevím, v každém případě jsou v takové situaci jednostranné výroky politiků na toto téma opravdu kontraproduktivní.

Bohužel dokonce i někteří významní politici (zejm. kolegové v senátu Čunek a Doubrava) ani nepočkali na výsledky vyšetřování popř. zahájení soudního řízení a prohlásili předem v mediích, že událost v Tanvaldu s rasismem neměla nic společného, protože údajně dobře znají, jací Romové jsou. Na rasismus se prý všichni vymlouvají pokaždé, když jsou přistiženi při nějaké lumpárně. Tohle by ale přece už byla jasná aplikace principu kolektivní viny, který ve slušné politice nemá co dělat.

Protože si občanské sdružení Romea.cz na výroky těchto politiků stěžovalo, předseda horní komory Parlamentu ČR jej postoupil Mandátovému a imunitnímu výboru Senátu. Nemyslím, že řízení tohoto parlamentního orgánu může vyřešit tento druh „upřímnosti“ ústavních činitelů, přesto v jejich výrocích minimálně cítím určitý druh neodpovědného surfování na vlnách populismu, které by se nám v budoucnu mohlo vymstít. Jak mohou už dnes tito politici vědět že zastřelením člověka nebyl spáchán trestný čin, ale že šlo o přiměřenou obranu?

Pokud veřejný činitel vynáší hotové soudy o případu, ve kterém je hodně nevyjasněných otázek, není to zrovna dobře. Pokud by šly tyto veřejné výroky kvalifikovat jako benevolence ke střelbě do lidí spojená s presumpcí viny ještě před samotným soudem, tak je to dokonce ještě vážnější. Atmosféra ve společnosti je eskalována i takovým předbíháním řádného postupu státních orgánů. Ve veřejných diskusích o tanvaldském případu si už nyní mnozí zcela adresně libují, že konečně padla bílá kosa na černý kámen. A to nemluvím o anonymních debatérech, jejichž způsob vyjadřování na téma zastřeleného Roma je opravdu jen pro otrlé. Násilí bohužel může vypuknout znovu. V sobotu 8. ledna už např. chtěla vyhecovaná skupinka zhruba 15 pravicových extremistů narušit pohřeb mladého Tatára, naštěstí jim v tom Policie ČR zabránila.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: KSČM



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Konečná (KSČM): Vysoké ceny energií mohou ohrozit demokracii v EU

22:14 Konečná (KSČM): Vysoké ceny energií mohou ohrozit demokracii v EU

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke zdražování zapřičiněnému Green Dealem.