Po rozbití kontrolních orgánů, institucí a zavedených postupů se v České republice po 50 či 60 letech objevila metanolová aféra. Je to v krátké době druhý zásadní případ, kdy se do distribuční sítě dostávají potraviny ohrožující životy občanů. A nikdo z nás nemá tušení, co všechno v tomto směru zatím ještě nevíme. Pozapomenutá aféra s průmyslovou polskou solí užívanou v potravinářském průmyslu byla představiteli státu bagatelizována – nikdo prý nezemřel, tedy se nic zásadního nestalo. V každém případě to bylo varování , které nikdo nechtěl slyšet. A přišel úder naprosto nečekaný, který si vybírá daň nejvyšší - lidské životy. Byl však tento úder opravdu až tak nečekaný? Nevím jestli si někdo dokázal vůbec představit, že pančování alkoholu může dosáhnout, tak obludných rozměrů a připravit o život tolik lidí Co dále čeká na občany v důsledku neplnění povinností, které stát ze zákona má?
Hlavní hygienik a současně náměstek ministra zdravotnictví má již několik měsíců neplacené volno. Ministr váhá s jeho odvoláním, nového hygienika nejmenoval proč?. Hygienická služba byla rozdělena na HS a zdravotní ústavy, tedy laboratorní složku. Vznikla tak málo akční instituce – to bylo cílem rozdělení?
Kdo všechno v ČR kontroluje kvalitu, zdravotní nezávadnost a bezpečnost potravin? Tato úloha je rozložena v několika institucích: veterinární služba, státní inspekce jakosti, hygiena , česká obchodní inspekce. Kontrola je tedy podřízena několika ministerstvům, dobře vybavené laboratoře jsou řízeny různými ministerstvy - zemědělství, vnitra i zdravotnictví. Které příkazy jsou asi vyřizovány přednostně a kdo musí počkat?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: cssd.cz