Dušek (ČSSD): Reforma společné zemědělské politiky diskriminuje nové členské země

26.10.2011 12:03 | Zprávy

24. října 2011 se uskutečnilo ve Štrasburku jednání Výboru pro zemědělství a venkov Evropského parlamentu. Na jeho půdě proběhla výměna názorů s Dacianem Cioloşem, členem Komise odpovědným za zemědělství a rozvoj venkova ohledně legislativních návrhů v rámci reformy SZP. Tato debata umožnila více než 30 poslancům Evropského parlamentu položit otázky komisaři ohledně návrhu reformy společné zemědělské politiky po roce 2013, která byla předložena v polovině října.

Dušek (ČSSD): Reforma společné zemědělské politiky diskriminuje nové členské země
Foto: Redakce
Popisek: Robert Dušek

Očekávalo se, že po roce 2013 se podmínky mezi starými a novými členskými státy vyrovnají. To se však stále neděje. Připravovaná reforma společné zemědělské politiky EU opomíjí rovné podnikatelské podmínky pro členské země EU-15 i EU-12. Především se soustředí na další posílení environmentální role zemědělství. V rámci diskuse zaznělo, že například litevský farmář na přímých platbách dostane dokonce dvojnásobně míň, než jeho dánský kolega.

Velkým problémem pro české zemědělce je návrh zastropování přímých plateb.  Návrh předpokládá maximální dotaci 300.000 eur na farmu. Je sice možno si odečíst náklady na platy v předchozím roce (včetně daní a příspěvků na sociální zabezpečení), ale krácení dotací se nepříjemně dotkne zemědělců, kteří hospodaří na velkých zatravněných plochách. Největší dopad to může mít na farmy v pohraničí. S ohledem na těžkou situaci v tomto regionu, není možno s návrhem souhlasit.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

Dušek , EP , EU , zemědělství

autor: ČSSD

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Záhada daru

Zabývá se někdo otázkou, proč, když někdo chce darovat peníze státu, tak jde zrovna za ministrem spravedlnosti a ne třeba za ministrem financí nebo premiérem? A jak je možné, že se dary neprověřují a neschvaluje je minimálně celá vláda? Mně to celé zavání korupcí. Jak to vidíte vy? A ještě k tomu pů...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Opět problém s migrací z jihu. Řecko se musí bránit samo

6:09 Vích (SPD): Opět problém s migrací z jihu. Řecko se musí bránit samo

Nelegální migrace do EU opět sílí. A v Bruselu je pohoda, čeká se na účinnost Migračního paktu, kter…