Fajmon (ODS): Zachrání Super Mario euro?

19.02.2012 8:21

Kdo je Super Mario? Přece hrdina počítačových her. V poslední době se tak ale začlo říkat také novému italskému premiérovi Mario Montimu.

Fajmon (ODS): Zachrání Super Mario euro?
Foto: ODS
Popisek: Europoslanec Hynek Fajmon

Jeho včerejší mimořádné vystoupení v Evropském parlamentu bylo přijato přesně takto: přijel Super Mario - zachránce Itálie a celé eurozóny. Ať žije Super Mario Monti. I celkem rozumní politici se mohli přetrhnout, aby Super Maria pochválili a přihřáli se v jeho hvězdném lesku. Co na tom, že dosud voliči nikdy nebyl nikam zvolen. Je to hrdina dnešní Evropy s velkým posláním zachránit euro.

Mario Monti je italský profesor ekonomie s vynikající odbornou reputací. Právě proto jej také italská vláda v roce 1994 nominovala jako svého zástupce do Evropské komise, kde setrval dvě funkční období až do roku 2004. Monti je klasickým ekonomickým liberálem a proto v Evropské komisi prosazoval v zásadě pozitivní věci, týkající se rozvoje společného evropského trhu a odstraňování obchodních a jiných překážek. Monti je ale zároveň také velkým evropským federalistou spojeným se tzv. Spinelliho skupinou.

Být v Itálii klasickým ekonomickým liberálem znamená, že v jakýchkoli volbách nemáte žádnou šanci. Italové volí buď fašisty nebo komunisty nebo klerikály nebo Berlusconiho nebo severoitalské separatisty. Na klasické liberály se v Itálii hledí s nedůvěrou. Monti je v Itálii označován za "prušáka" nebo "anglofila" protože prosazuje rozpočtovou střídmost a úspory veřejných výdajů a navíc vystudoval v USA. Takový člověk by se v normálních poměrech do čela italské vlády nemohl dostat. Poměry ale už několik let v celé EU normální nejsou a tak se Monti do čela italské vlády s nestandardní podporou dua Merkozy dostal. Dostal za úkol zachránit Itálii před bankrotem a eurozónu před rozpadem.

Itálie stojí na prahu dluhové propasti a nutně potřebuje udělat drastické škrty ve veřejných výdajích, aby se vyhnula bankrotu. Na tuto práci byl Monti najmut a zatím si vede relativně dobře. Podporuje jej velká koalice berlusconiovců a socialistů a za sebou má první schválený úsporný balíček. Monti převzal závazek Berlusconiho vlády, že do roku 2013 bude italský rozpočet vyrovnaný. Zda se mu to podaří, je velká otázka. Já si osobně myslím, že nikoliv, ale uvidíme. Včera k tomu sám Monti říkal, že to je jaksi závazek jeho předchůdce, který převzal, ikdyž nemusel. Tak uvidíme, jak moc to myslí vážně s jeho naplněním.

Monti totiž mluví hlavně o nezbytnosti obnovit hospodářský růst. To se lehko řekne, ale těžko udělá, zvláště když se veřejné výdaje snižují a domácí poptávka klesá. Ale dobře se to poslouchá a pokud by to bylo přetaveno do podoby deregulace evropského trhu především v oblasti služeb, což je velké Montiho téma, tak by to mělo bezpochyby velmi pozitivní dopad v celé EU. Zda takový vývoj ale mocné zájmové skupiny dovolí je nejisté.

Monti získal od dua Merkozy velmi silné karty o čemž svědčí i to, že jej pozvali na svou schůzku a nyní mu umožnili i vystoupení v Evropském parlamentu. Premiéři zde vystupují v době, kdy mají jejich státy předsednictví v Evropské radě. Tuto roli nyní má Dánsko a jeho premiérka zde nedávno hovořila. Proč ale má vystoupit nyní zrova italský premiér? Jediný důvod je to, že to je Super Mario - zachránce eura. Monti to dobře pochopil. Ve svém vystoupení chválil parlament, vzýval Jeanna Moneta a kopnul si do "povrchní ostrovní kultury" (ošklivá Británie), což jsou věci, které většina Evropského parlamentu slyší velmi ráda. Proto ty včerejší ovace pro Super Maria.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: ODS

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šojdrová (KDU-ČSL): Jak je Česká republika připravena na boj s dvojí kvalitou zboží?

11:12 Šojdrová (KDU-ČSL): Jak je Česká republika připravena na boj s dvojí kvalitou zboží?

Europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL) představila odborné veřejnosti studii o dvojí kvalitě pot…