Filip (KSČM): O jakémkoli omezení suverenity či ústavního pořádku by měli rozhodovat občané

19.01.2012 22:25

KSČM považuje změnu základních dokumentů o rozhodování a účasti České republiky v Evropské unii za věc, která se vždy musí posuzovat z pohledu naší státní suverenity, včetně suverenity sdílené.

Filip (KSČM): O jakémkoli omezení suverenity či ústavního pořádku by měli rozhodovat občané
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vojtěch Filip

To se týká.i návrhu o nové fiskální unii. Je evidentní, že bude dohoda mít vliv na kompetence vlády a zejména Parlamentu České republiky, a tedy na ústavní pořádek ČR. Půjde o závažnou změnu podmínek. O takové změně podle našeho názoru musí rozhodovat občané v referendu, protože se výrazně mění podmínky platné před vstupem v roce 2004, ale i podmínky přijaté bez referenda a uvedené v Lisabonské smlouvě.

I když upřednostňujeme přijetí zákona o obecném referendu, aby konečně došlo k naplnění slibu o posílení přímé demokracie, v tomto případě podpoříme i referendum jednorázové v prvém čtení.

Naše konečná podpora jednorázového referenda k fiskální unii se však bude odvíjet jednak od přesné formulace otázky, která by byla v referendu položena, a od vytvoření spravedlivých podmínek pro srozumitelné vysvětlení pozitiv, negativ a problémů takového rozhodnutí.

Vojtěch Filip, předseda ÚV KSČM

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: kscm.cz

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Piráti: Všechna pravidla musí být odůvodněná a srozumitelná

15:50 Piráti: Všechna pravidla musí být odůvodněná a srozumitelná

Komentář na facebookovém profilu ke koronavirové pandemii