Hamáček (ČSSD): Hádky nepomohou, hledejte řešení

08.08.2012 11:43 | Zprávy
autor: ČSSD

Ministerstvo obrany ve svém vlastním materiálu konstatovalo, že Česká republika přišla v minulých letech kvůli nákupu vojenské techniky přes prostředníky až o 1,5 miliardy korun. V situaci, kdy rezort obrany bojuje doslova o každou korunu a u většiny vojáků dochází dokonce ke snižování platů, jsou takováto zjištění nanejvýš alarmující.

Hamáček (ČSSD): Hádky nepomohou, hledejte řešení
Foto: Redakce
Popisek: Jan Hamáček

Je zjevné, že nejlépe hrozivou situaci v oblasti armádních nákupů demonstruje aféra kolem pořízení transportních letadel CASA, včetně podezření z možné korupce.

Ministerský materiál mluví o období posledních šesti let a já jsem přesvědčen, že v něm uvedená čísla jsou jen velmi konzervativním odhadem a možná zbožným přáním této koalice. Výsledná ztráta za toto období, kdy se uzavírala celá řada sporných zakázek, může být mnohem vyšší. Připomeňme jen všechny velké zakázky, nad kterými se vznáší mnohé otazníky. Jednalo se o dodávky obrněných transportérů Pandur, vozidel Iveco a Dingo, i již zmiňovaných letounů CASA.

Velmi znepokojující je i fakt, že místo toho, aby se tato šokující čísla stala impulzem pro razantní kroky, stala se předmětem sporu mezi ministerstvem financí a obrany.

ČSSD proto požaduje, aby ministr Vondra, potažmo celá vláda, umožnil co možná nejrychlejší prošetření kauz na ministerstvu obrany. Sociální demokracie již jednou v poslanecké sněmovně navrhovala vznik vyšetřovací komise, která by se zabývala všemi velkými zakázkami v rezortu ministerstva obrany a učiní tak znovu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Prezident

V čem myslíte, že je omezována kontrola prezidenta? Kdo a jak vůbec může kontrolovat prezidenta? A myslíte, že se Zeman nebo Pavel povyšují nad soudy? To podle mě ne, nad ostatní politiky to ano, ale asi se to fakt dalo čekat. Hodně se teď taky mluví o tom, že jde ústavní soud na ruku prezidentovi, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Klempíř: Byl jsem v nepřátelském prostředí

22:14 Ministr Klempíř: Byl jsem v nepřátelském prostředí

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k ministerské návštěvě festivalu ve Strážnici.