Hannig (Rozumní): Padni komu padni

21.10.2014 9:42 | Zprávy

Můj poslední článek Trest smrti je jediným řešením vyvolal nekonečnou řadu polemik, které ovšem vycházejí z něčeho, co jsem do článku vůbec nenapsal.

Hannig (Rozumní): Padni komu padni
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Hannig

Smysl článku byl: Padni komu padni. Za sériové vraždy, zvláště brutální vraždy a za vraždy v rámci terorismu trest smrti. Bez ohledu zda je někdo příčetný či nepříčetný.

Pokud se naše společnost nebude držet zásady, že za zločin musí zákonitě přijít trest adekvátní k povaze zločinu, je odsouzena k zániku. Mějme odvahu vrátit se ke starozákonnímu oko za oko, zub za zub.

Ovšem někteří diskutéři vyfabulovali mé názory ve smyslu, že byl namířen proti nemocným osobám.  Odráží se to v reakci na názor jedné z diskutujících: „pozorně jsem si přečetl vaše příspěvky - vaše názory jsou velmi nebezpečné - podobné názory byly ve fašismu - vy byste chtěla trestat člověka za jeho nemoc. Ano, zemřel mladý člověk, a jeho čin - zastání se druhého - je úžasné a je mi to nemírně líto. Ale popravit člověka, protože je nemocný ?“

A zde je ta největší dezinterpretace: Nikdo nechce popravovat člověka za to, že je nemocný, ale za to, že vykonal sériové nebo že vykonal teroristické vraždy. Padni komu padni, bez polehčujících okolností.

Uvědomme si, že se svět ve 21. století se hýbe ve smyslu chápání toho, co je spravedlivé, co je dobré, prapodivným způsobem. Historicky se novodobý humanismus se zrodil na konci osmnáctého století a vyvíjel se pozitivně až do vypuknutí 1. světové války. Pak se začalo vše hroutit. Takové ty všeobjímající názory týkající se vězenství umožnily nástup Hitlera k moci. Jen si vzpomeňte na jeho fešácký kriminál a možnost využít pohodlí tohoto kriminálu k napsání knihy Mein Kampf. Současný posthumanismus znevýhodňuje slušné lidi a nahrává zločincům. Nebezpeční lidé patří za mříže. Máme plná ústa tolerance k různě nebezpečným individuím a ohroženo je naopak společenství lidí bezúhonných, lidí, kteří byli vždy pilířem zdravé společnosti.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Petr Hannig

Důvěra

Myslíte, že lze věřit státu, když vidíme, jak jsou třeba politici úplatní nebo třeba se tu už měsíc řeší bitcoinová kauza? A k důvěře v soudy. Nemyslíte, že ji dost snižuje to, jak dlouho se kauzy vlečou? Třeba kauza Čapí hnízdo nebo třeba i Dozimetr. Kde je podle vás chyba? A divíte se, že pak důvě...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Skopeček (ODS): Roste ochota s vaničkou euronesmyslů vylít i dítě pozitivní spolupráce

12:04 Skopeček (ODS): Roste ochota s vaničkou euronesmyslů vylít i dítě pozitivní spolupráce

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k Evropské unii.