Hubáčková (KSČM): Školné jako „dárek“ občanům do nového roku

31.12.2012 13:20 | Zprávy
autor: kscm.cz

Tisková zpráva KSČM: Vyjádření poslankyně Parlamentu ČR Gabriely Hubáčkové k návrhu nové koaliční smlouvy ve vztahu ke školství (zápisné).

Hubáčková (KSČM): Školné jako „dárek“ občanům do nového roku
Foto: kscm.cz
Popisek: Logo KSČM

Nová koaliční smlouva se již rýsuje a je v ní schováno mnoho ani ne tak „nového“, jako spíše toho, co koalice ještě nestačila zakomponovat do zákonů, popřípadě co ještě se dá změnit na chodu této republiky - k obrazu obměněné koalice a ke škodě většiny občanů.

A tak jsou po schváleném zvýšení daní připravena další opatření v podobě omezení přídavků na děti a zavedení zápisného pro všechny vysokoškoláky, a to již od září 2013. Vskutku „skvělé“ opatření v době nepříznivého demografického vývoje!

Také se počítá se sloučením některých veřejných VŠ, kdy podpory se má dočkat hlavně pět výzkumných univerzit. Zajímavá je úvaha, kdy větší váhu by mělo na úkor magisterského studia dostat bakalářské, z něhož se „musí stát uzavřený celek“. Jsem zvědavá, jak bude vláda v této věci postupovat. Zda se skutečně zaměří na vyšší kvalitu vzdělání, nebo půjde spíše o to, jak pod pohrůžkou případného zrušení školy nebo zúžení oboru „zmáčknout“ neposlušné akademiky, kteří si dovolují kritizovat reformní záměry Nečasovy vlády.

Nejvíce charakteristické je pro postup vlády právě ono prosazované „zápisné“, které je formou školného. První „slibovaná“ výše školného se pohybovala kolem 2000 Kč za semestr. A nyní vláda zcela vážně deklaruje částku 5–6 tisíc korun! To považuji za neskutečnou nehoráznost. Myslet si, že název zápisné je méně pobuřující, je opravdu úsměvné. Koalice opět jaksi zapomněla, nebo ji to prostě nezajímá, že existuje mnoho rodin, které po zaplacení nájemného a dalších nutných nákladů ani nedosahují svým platem na oněch 6 tisíc. A navíc, vzdělávací systém vyžaduje mnoho dalších poplatků, které nemají s výukou nic společného.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

JUDr. Jindřich Rajchl byl položen dotaz

Rozhodnutí soudů

Když se vám rozhodnutí soudů nelíbí, tak je znevažujete a vlastně tím podrýváte důvěru v soudy. Nestačí, že je mizivá důvěra v politiky? Proč ještě rozvracet důvěru v soudy? Dokážete uznat, že soudy rozhodly správně, i když se vám to nelíbí? Co je teda pro mě zarážející je ne rozsudek, ale to, že by...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Musílek (CzP): Demokracie je v naší zemi ve vážném ohrožení

7:16 Musílek (CzP): Demokracie je v naší zemi ve vážném ohrožení

Náhlý boj o prezidentské pravomoci je pouze pokusem o využití momentálního rozložení sil po volbách …