John: Nejde o selhání jednotlivce, ale o odhalení organizované skupiny

16.05.2012 17:46

Předsednictvo Věcí veřejných je přesvědčeno, že v případě zatčení hejtmana a poslance ČSSD Davida Ratha nešlo o selhání pouze jednotlivce, ale došlo k odhalení dobře organizované skupiny, což ostatně potvrdila sama Policie ČR svým obviněním celkem osmi lidí.

John: Nejde o selhání jednotlivce, ale o odhalení organizované skupiny
Foto: Hans Štembera
Popisek: Radek John
reklama

Věci veřejné sdílí obavu, že šlo o systémové selhání a promyšleně organizovanou skupinu. Bude třeba sledovat, v jakém zájmu tato skupina dlouhodobě konala. Informace, které se objevují o její organizovanosti a propracovanosti, nás utvrzují v přesvědčení, že tato cizopasná skupina nemohla být při parazitování na veřejných prostředcích osamocena a dlouhodobě existovat bez (přinejmenším) tolerance vlivných. Proto je třeba věnovat velkou pozornost faktům, která se objeví při rozplétání případu.

"K této situaci se musí postavit čelem nejen obviněný hejtman Rath, ale i vedení ČSSD, které dlouhodobě nepřistupuje k řešení hrozeb zneužití veřejné moci například u přerovského primátora Lajtocha, který byl rovněž obviněn z korupce. V případě Davida Ratha jde o pochybení velmi exponované osoby z nejvyšších pater sociální demokracie. Pan Rath zosobňoval funkci středočeského hejtmana, vlivného poslance, významného stranického představitele, zastupitele a volebního lídra, a proto je třeba do budoucna bránit kumulaci funkcí jednotlivých politiků“, říká předseda Věcí veřejných Radek John.  “Obvinění jsou velice vážná a dosavadní informace šokující. O to víc si zaslouží ocenění Policie ČR, která konala velice profesionálně a systematicky, bez ohledu na exponovanost obviněného sociálního demokrata Davida Ratha.“

Předsednictvo VV považuje toto vážné odhalení za velice důležitý signál veřejnosti, že protikorupční strategie již přináší své plody a že Policie ČR začala působit sebevědomě a profesionálně. Oceňuje zodpovědný přístup policejních složek a věří, že čas "lovu velkých ryb" začíná a umožní veřejnosti zbavit se skepse a pochyb a dokáže, že zásada "padni komu padni" platí i pro vrcholná patra politiky.

„Doufáme, že je to začátek, první kostka domina a postupně dojde k objasnění dalších krádeží veřejných peněz v minulých letech. Chci zdůraznit, že občané, kteří vědí o korupci, se konečně mají na koho obrátit s nadějí, že jejich oznámení už nebudou zametána pod koberec. Věřím, že celá kauza bude dotažena do úspěšného konce a stane se tak výstrahou i pro nakládání s veřejnými penězi a euro dotacemi. Odhalení této organizované skupiny však zároveň potvrzuje nutnost zpřísnění kontroly nakládání s evropskými dotacemi, protože zásadní problémy se ukazují nejen v rámci regionálního operačního programu Střední Čechy, ale i v rámci ROP Severozápad a Jihozápad, a není vyloučeno, že i u dalších zastřešujících regionálních programů. Vláda by tomu měla předejít rozsáhlým auditem a preventivní kontrolou“, uzavírá Radek John.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Veciverejne.cz
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kopřiva (Piráti): Premiér Babiš odmítl představit konkrétní návrhy k víceletému finančnímu rámci EU

22:33 Kopřiva (Piráti): Premiér Babiš odmítl představit konkrétní návrhy k víceletému finančnímu rámci EU

Na mimořádném summitu Evropské rady bude projednáván návrh víceletého finančního rámce na období 202…