Klasnová (VV): Věci veřejné jsou proti dalšímu zvyšování daní

13.07.2012 14:29

Reálný stav české ekonomiky nám v odmítání zvýšení DPH dává za pravdu. Ačkoliv totiž ministr financí prosadil zvýšení DPH od ledna 2012, do státní kasy přiteklo za první půlrok 2012 méně peněz než za srovnatelné období loni a snížení je to poměrně významné.

Klasnová (VV): Věci veřejné jsou proti dalšímu zvyšování daní
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kateřina Klasnová

Vážená paní předsedající, vážené paní poslankyně, vážení poslanci, ještě před hlasováním ve třetím čtení o změně daňových, pojistných a dalších zákonů mi dovolte pár slov. Věci veřejné, které ještě v té době byly součástí vládní koalice, se v debatě o tomto daňovém balíku bránily zvyšování DPH. Coby nejmenší vládní strana jsme dosáhli alespoň toho, aby nebyla zavedena jednotná sazba DPH. A jsme také rádi, že se podařilo zavést progresivní zdanění, čili tzv. solidární daň ve výši 22 %.

Reálný stav české ekonomiky nám v odmítání zvýšení DPH dává za pravdu. Ačkoliv totiž ministr financí prosadil zvýšení DPH od ledna 2012, do státní kasy přiteklo za první půlrok 2012 méně peněz než za srovnatelné období loni a snížení je to poměrně významné. Tak významné, že ho neskrývá ani resort financí. Vzhledem ke zhoršující se ekonomické situaci, která se projevuje zejména poklesem spotřeby veřejného i soukromého sektoru, nebude v letošním roce očekávané inkaso naplněno, zní podle médií oficiální prohlášení Ministerstva financí k výběru DPH. Za rok 2012 chtěl přitom ministr financí vybrat na DPH téměř o 16 % víc než loni. Za první pololetí je to však téměř o 3 % méně, přičemž loni bylo DPH nižší. Nevěřím, že ještě vyšší daňová zátěž bude znamenat vyšší zisk státu, pouze dále kýženého zisku zatíží obyvatele ČR. Zvýšení DPH jednoduše není cesta nebo není tou jednoduchou cestou a jedinou cestou k plnější státní pokladně, ani k ekonomickému růstu státu, natož ke zvýšení životní úrovně ČR. Stejně jako ministr financí nejsem ekonom, ale přesto se laicky domnívám, že naopak nižší DPH znamená více utrácení obyvatel a v důsledku toho vyšší příjmy státu.

K projednávanému vládnímu máme dvě zásadní připomínky. Jako klub Věcí veřejných jsme podali pozměňovací návrh, kterým by zůstaly nynější sazby 14 a 20 % zachovány. Další zvýšení zdanění spotřeby dle vládního návrhu by mělo, jak už je nyní zjevné, velmi negativní dopad na spotřebitelskou poptávku v ČR. Dále by ohrozilo výkonnost české ekonomiky i celkovou konkurenceschopnost ČR. Už z titulu toho, že snížená sazba DPH v ČR se dostává mezi nejvyšší v rámci Evropy, ale i v rámci rozvinutých ekonomik světa, stojí za připomenutí, že krizí výrazně postižené Španělsko ve středu schválilo zvýšení horní sazby DPH o celé tři procentní body, tedy na stejných 21 % jako navrhuje nyní česká vláda. Ekonomiky Španělska a Česka však zatím navzdory tomu, že naši kotlinu považuji za pokusnou chemickou laboratoř jednoho člověka, nelze srovnávat. Hlavně ale nižší sazba španělské DPH je stanovena na 10 %, zatímco naše vláda navrhuje 15 %. Opakuji, trváme na zachování DPH ve stejné výši.

Další pozměňovací návrh Věcí veřejných ponechává podporu tzv. zelené nafty, přičemž tato podpora zemědělcům je zcela běžná v ostatních státech EU. Pokud by došlo, jak vláda navrhuje, k jejímu zrušení, velmi by to oslabilo konkurenční schopnost českých zemědělců ve srovnání se zemědělci z okolních států. České zemědělství se již dnes nenachází v dobrém stavu a předpokládaný návrh vlády by tento stav ještě výrazně zhoršil. A jistě se všichni nehledě na stranickou příslušnost shodneme na tom, že zemědělství by mělo být významným funkčním prvkem české ekonomiky.

Shrnuto: Věci veřejné jsou proti dalšímu zvyšování daní a proti další ekonomické zátěži obyvatel ČR. Tyto oblíbené kroky Ministerstva financí zjevně nepřinášejí kýžený efekt. Žádáme tedy o podporu našich pozměňovacích návrhů, které jsme načetli ve druhém čtení. A jakkoliv jsem v politice proti ministru financí opravdu dokonalým nemluvnětem, a jak řekl, v době, kdy on tady pracoval na demokratickém systému, tak já jsem ještě byla na základní škole, dovoluji si mu přesto doporučit, aby se státním rozpočtem zabýval lépe a více a pokusil se nalézt jiná řešení než jen tupé zvyšování daní, které neprospívá ani státu, ani jednotlivým obyvatelům. Děkuji za pozornost. (Potlesk poslanců VV.)

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PSP ČR

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Prokšanová (KSČM): Děkujeme - nezapomínáme. Nikdy!

6:03 Prokšanová (KSČM): Děkujeme - nezapomínáme. Nikdy!

Kdo nás osvobodil? A komu to nemáme zapomenout? Snad nám ministryně Černochová napoví!