Liška (SZ): Podporujeme uznání Vietnamců národnostní menšinou

04.04.2013 10:34 | Zprávy

Strana zelených sleduje diskuse vládních představitelů o vietnamské komunitě žijící v Česku.

Liška (SZ): Podporujeme uznání Vietnamců národnostní menšinou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda Strany zelených Ondřej Liška

Podporujeme, aby lidé vietnamského původu žijící v Česku získali statut národnostní menšiny. Týkalo by se to asi tisícovky Vietnamců, kteří již jsou občany ČR.

Uznání národnostní menšinou by českým občanům vietnamského původu, kteří jsou v Česku plně integrováni, v mnohém ulehčilo život. Lépe by například dosáhli na možnost finančních dotací pro organizování kulturních akcí, udržování vlastního jazyka a kultury. V neposlední řadě by mohli mít své zástupce ve státních výborech a komisích, zabývajících se národnostními menšinami - kupříkladu v Radě vlády pro národnostní menšiny.

Pavla Brady, 1. místopředsedkyně SZ k tomu uvedla: "Odmítáme proto šíření paniky, že by zde desetitisíce Vietnamců žádalo tlumočníky při komunikaci s úřady či požadovalo ve velké míře dvojjazyčné nápisy. Takové šíření poplašných zpráv jen zbytečně vyvolává nevraživost u některých etnických Čechů, kteří jinak s lidmi vietnamského původu nemají sebemenší problém, naopak mnohdy oceňují jejich pracovitost."

Ondřej Liška, předseda SZ dodává: "Na šíření strachu se bohužel podílejí i někteří čeští vládní představitelé. Za skandální považujeme výroky ministra vnitra Jana Kubiceho, který v mediálním vyjádření Vietnamce explicitně spojil s drogovou mafií. Považujeme za nepřípustné, aby ministr vnitra spojoval kriminální činy s jakoukoli národností či etnickou skupinou lidí. Za činy jsou odpovědní jednotlivci, nikoli národnostní či etnické skupiny."

"Ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg sice uznání Vietnamců za národnostní menšinu podporuje, ale i on se dopouští problematické paušalizace, když v médiích tvrdí, že lidé mají jít na nákup do zeleniny a uvidí, že tady Vietnamci jsou. Vietnamská komunita v ČR pracuje v nejrůznějším odvětvích, je třeba je neškatulkovat," říká Ivana Janišová, vedoucí odborné sekce SZ pro sociální politiku.

V současné době žije v ČR dvanáct uznaných národnostních menšin - bulharská, chorvatská, maďarská, německá, polská, romská, rusínská, ruská, řecká, slovenská, srbská a ukrajinská. Zelení podporují, aby byla vedle vietnamské národnostní menšiny uznána také menšina běloruská.

V ČR žije a pracuje okolo 60 tisíc registrovaných Vietnamců, kteří zde jsou cizinci, a přibližně 1 000 českých občanů, původně občanů Vietnamské socialistické republiky. Státní občanství může v ČR získat jen ten, kdo zde žije minimálně deset let, domluví se česky, nemá žádný dluh vůči státu a nemá závažný záznam v trestním rejstříku. Kromě vyjímečných případů, například pokud zde cizinec žije nepřetržitě alespoň 20 let, se navíc musí žadatel stále ještě vzdát občanství původního.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zeleni.cz

Zajímá mě, co si přeje ODS?

Protože vy na jednu stranu tvrdíte, že: ,,Zdá se, že si voliči nepřejí další federalizaci EU, bezbřehou migraci a ničení konkurenceschopnosti a životní úrovně radikální zelenou ideologií vtělenou do Green Dealu. To je nadějná zpráva." Jak ale vysvětlíte vaše spojení s Lidovci a TOPkou? Nemyslíte, že...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátor Czernin: Korespondenční volby. Právo volit je jedno ze základních občanských práv

8:14 Senátor Czernin: Korespondenční volby. Právo volit je jedno ze základních občanských práv

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke korespondenčním volbám.