Marksová-Tominová (ČSSD): Konec diskriminace žen v pojišťovnictví

02.03.2011 18:48

ČSSD vítá, že Evropský soud zakázal pojišťovnám přistupovat různě k mužům a ženám a musí teď přistupovat ke všem stejně.

Marksová-Tominová (ČSSD): Konec diskriminace žen v pojišťovnictví

Na jednu stranu ženy „prodělají", neboť pojišťovny dosud rozlišovaly muže a ženy při výpočtu povinného ručení (řidičky měly slevu), někde také měly ženy levnější pojištění úvěrů či úrazové pojištění.

Na druhou stranu bude ale systém mnohem spravedlivější v případě pojištění penzijního či životního. Vzhledem k tomu, že se ženy dožívají delšího věku, jim byla měsíčně vyplácena nižší částka než mužům. Ženy mají průměrně nižší výdělky než muži a tudíž nižší penze - a to především kvůli svému mateřství. Řada z nich se pak za „odměnu", že se věnovaly část života péči o děti, dostává do velkých sociálních problémů - natolik závažných a rozšířených, že se pro to dokonce zavedl termín „feminizace chudoby".

Vyrovnání rozdílů považuji za správné. Diskuse na toto téma probíhala v EU již několik let. Uzavírání smluv s různými podmínkami na základě příslušnosti k jednomu či druhému pohlaví vypadá na první pohled logicky. Jenomže jestli pojišťovny rozlišují mezi ženami a muži, měly by brát v potaz i jiné věci - například jestli je pojištěnec kuřák či nikoli, zda trpí nějakou chronickou chorobou či zda řidič pojišťující auto žije v oblasti s vyšší či nižší kriminalitou. Podobných kritérií lze nalézt celou řadu a používat téměř výhradně kritérium mužsko-ženské jsem vždy považovala za diskriminační.

Dále čtěte:
Zmocněnkyní pro lidská práva bude Monika Šimůnková
Marksová-Tominová (ČSSD): Den boje proti AIDS jako apel pro vládu Petra Nečase
Marksová-Tominová: Zatemnění české vlády na pozadí papežových slov

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: ČSSD

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Baxa (ODS): Vysoké školy jako vizitka země

17:24 Baxa (ODS): Vysoké školy jako vizitka země

Vysoké školy patří mezi nejlepší vizitky každé vyspělé země. Akademické prostředí má mnoho úkolů. Mu…