Matušovská (KSČM): Český stát si ztížil cestu ke svému nerostnému bohatství

01.11.2012 14:58

Po tom, co námi kritizovaná malá novela horního zákona prošla koncem září Poslaneckou sněmovnou, jsme doufali, že nám ji Senát vrátí, bohužel se tak nestalo. Minulý týden prošla malá novela horního zákona Senátem a teď míří k prezidentovi. Koalici šlo především o zrušení vyvlastňovacích paragrafů z horního zákona a tím o naplnění dohody z koaliční smlouvy.

Matušovská (KSČM): Český stát si ztížil cestu ke svému nerostnému bohatství
Foto: kscm.cz
Popisek: Logo KSČM

Horní zákon je jediných zákonem v České republice, který stanoví, že nerostné bohatství je ve vlastnictví státu. Horní zákon byl přijat, aby umožnil nakládání s nerostným bohatstvím, nikoli aby ho znemožnil nebo ztížil. Hornická činnost je jednou z mála činností, která v tomto státě ještě funguje.

Stát je vlastníkem vyhrazených nerostů, které tvoří výhradní ložiska. V horním zákoně jsou vyhrazené nerosty taxativně vyjmenovány. Z této sumy nerostů nehrozí ve většině případů uplatnění institutu vyvlastnění ve veřejném zájmu, protože se jedná o nerosty s hojnějším výskytem. Ale je zde množina nerostů, jako například nerosty tvořící energetické suroviny, drahé kovy, drahé kameny atd., které jsou strategické pro stát nebo je jejich výskyt velmi omezený, vzácný. U takových nerostů je třeba předpokládat, že se stát dostane do situace, kdy jejich těžba bude ve veřejném zájmu. Pak, v případě nemožnosti vyvlastnění, je vlastník pozemků nebo jiných nemovitostí v dotčeném území schopen stát zcela paralyzovat.

Za vlastníky pozemků a jiných nemovitostí si musíme představit současné vlastníky, kteří k výhodě zřejmě přijdou jako slepý k houslím, a dále spekulanty, kteří pozemky a jiné nemovitosti skoupí a dále se ziskem prodají, což je ta příznivější varianta, protože se jedná pouze o peníze, které zaplatí těžební organizace při řešení těchto střetů zájmů. Horší varianta je taková, že spekulanti si koupí či získají část pozemků nebo jiných nemovitostí a vysloví zásadní nesouhlas s využíváním ložiska. Tento přístup zcela ochromí možnost státu využívat svůj majetek.

Malá novela horního zákona se nelíbila horníkům, Hospodářské komoře, ale ani těžebním společnostem. I proto byla na poslední den v měsíci říjnu ohlášena demonstrace odborářů a horníků z firmy Czech Coal před Úřadem vlády a na pomoc přijeli i jejich kolegové z Ostravska. Hlavním tématem demonstrace byla novela horního zákona, zaměstnanost, rušení míst a koncepce surovinové politiky. Podle odborového předáka pana Franty do roku 2020 přijde kvůli novele zákona o práci až 8000 lidí. 

Doufám, že si vláda uvědomuje, že přijetím novely horního zákona porušuje surovinovou a energetickou bezpečnost státu.

Květa Matušovská, poslankyně Parlamentu ČR

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kscm.cz

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Seďa (ČSSD): Volba menšího zla je k ničemu

5:34 Seďa (ČSSD): Volba menšího zla je k ničemu

Komentář na facebookovém profilu k nové koaliční vládě