Ministerstvo kultury: Společností časopisu Ateliér jsme kritizováni každoročně

18.09.2012 15:36 | Zprávy

Stanovisko Ministerstva kultury k dnešní demonstraci na podporu časopisu Ateliér.

Ministerstvo kultury: Společností časopisu Ateliér jsme kritizováni každoročně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministryně kultury Alena Hanáková

Dnes proběhla před sídlem ministerstva kultury na Maltézském náměstí 1 a poté i uvnitř demonstrace na záchranu časopisu Ateliér.

Sympatizanti tohoto periodika obvinili Ministerstvo kultury ČR, že snížením dotační částky na vydávání tohoto časopisu se de facto podílí na jeho likvidaci. Časopis Ateliér žádal v grantovém řízení o dotaci ve výši 2 miliony 950 tisíc Kč, grantovou komisí mu byla vyčleněna částka 560 tisíc Kč. Výše dotace se odvíjela od rozpočtových možností ministerstva kultury a od bodového výsledku z prvního kola. Zmíněné periodikum získalo 3,3 bodu z 5 možných a umístilo se na dvanáctém místě z devatenácti projektů zařazených do okruhu periodických publikací (finančně jich bylo podpořeno čtrnáct). Vedení časopisu požadovalo od ministerstva kultury dodatečnou dotaci 1 334 950 Kč a v posledních dnech přistoupila redakce Ateliéru k nátlakovému jednání: pokud ministerstvo požadavkům Ateliéru nevyhoví, bude svolán protestní happening. Ten se dnes před Nostickým palácem skutečně konal, bohužel na něm zazněla ze strany šéfredaktorky Ateliéru a jejích podporovatelů řada lživých a zavádějících tvrzení.

Nejsilnějším „argumentem“ protestujících byl poukaz na nelegitimnost rozhodnutí grantové komise kvůli tomu, že její předseda hlasoval podjatě a byl ve střetu zájmů. Toto osočení považuje MK za nemístné nejen vůči předsedovi, ale i vůči práci celé komise. Na problém možného střetu zájmů totiž velmi důsledně pamatují vnitřní předpisy MK. Pokud se o dotaci uchází žadatel, který je ve vztahu k některému členu komise osobou blízkou ve smyslu občanského zákoníku, nebo subjekt, ve kterém má člen komise majetkovou účast nebo je jeho pracovníkem či členem statutárního orgánu, pak se tento člen komise NEÚČASTNÍ odborné rozpravy o této žádosti a ani ji BODOVĚ NEHODNOTÍ. To, že tato povinnost byla uplatňována u všech členů, tedy i u předsedy, lze doložit zápisy z jednání komise. Pro úplnost: časopis Umění, který se umístil na prvním místě v rámci okruhu periodických publikací, byl finančně podpořen ve výši 50 000 Kč a vydání výstavního katalogu pod názvem Miloš Jiránek (1875–1911). Zápas o moderní malbu. Doprovodná publikace k výstavám v Chebu a Roudnici, jehož autorem je Tomáš Winter a do výběrového dotačního řízení byl přihlášen Galerií výtvarného umění v Chebu, bylo dotováno částkou 200 000 Kč. Oba zmíněné projekty jsou kladně hodnoceny, a to nejen odbornou komisí.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Ministerstvo kultury

Mgr. Aleš Dufek byl položen dotaz

Pozitivní diskriminace

Na jednu stranu odsuzujete pozitivní diskriminaci, na druhou stranu vám nevadí, že se jí vaše vláda dopouští? Proč třeba neustále zvýhodňujete Ukrajince? Já to chápal zpočátku, ale po třech letech? A druhá věc, proč už se dnes nemůžou problémy nazývat skutečnými jmény, proč se kolem některých našlap...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Svobodní: Investovat do zbraní místo do lidí nás neochrání

14:12 Svobodní: Investovat do zbraní místo do lidí nás neochrání

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke zbrojení.