Ministr Vondra: Hrdinství není jen slovo ze slabikáře

14. 9. 2011 12:42

V pondělí 12. září 2011 se uskutečnila v Kolíně a nedalekých Lošanech tradiční vzpomínka na narození hrdinů československého protinacistického odboje a členů legendární skupiny Tři králové štábního kapitána Václava Morávka, brigádního generála in memoriam a podplukovníka Josefa Mašína, generálmajora in memoriam.

Ministr Vondra: Hrdinství není jen slovo ze slabikáře
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr Alexandr Vondra

Kromě pietních aktů byli ocenění i vybraní vojáci v aktivní záloze a těch, kteří se podílejí  na jejich výcviku. Právě štábního kapitána Václava Morávka si totiž současní záložáci zvolili z našich vojenských hrdinů za svého patrona. Samotný akt udílení čestných odznaků a medaile štábního kapitána Václava Morávka a čestného odznaku Armády České republiky Za zásluhy III. stupně se uskutečnil krátce po poledni v obřadní síni kolínské radnice za přítomnosti generálmajora Františka Malenínského, zástupce náčelníka Generálního štábu Armády České republiky - inspektora Armády České republiky, velitele společných sil Armády České republiky generálmajora Hynka Blaška, starosty města Kolín Víta Rakušana, členů městské rady a dalších pozvaných hostů.

Celkem bylo při této příležitosti čestným odznakem štábního kapitána Václava Morávka vyznamenáno 17 příslušníků aktivní zálohy zařazených u pěších rot jednotlivých krajských vojenských velitelství a 5 vojáků sloužících rovněž na krajských vojenských velitelstvích. Čestný odznak armády České republiky Za zásluhy III. stupně byl současně náčelníkem Generálního štábu Armády České republiky armádním generálem Vlastimilem Pickem při této příležitosti udělen kapitánu Janu Liškovi z KVV Jihlava a bývalému veliteli pěší roty aktivní zálohy KVV Ostrava kapitánu v záloze Janu Šimčíkovi. Pamětní medailí štábního kapitána Václava Morávka, která je civilním osobám udělovanou obdobou výše uvedeného čestného odznaku, byl oceněn občanský zaměstnanec KVV Zlín Lubomír Štébl.

„Pro mne osobně je velkou poctou vás dnes dekorovat udělenými vyznamenáními. Je to totiž především vaše zásluha, že zde dnes můžeme být. To co jste dokázali za krátkou dobu od vzniku aktivní zálohy je příkladem ostatním," řekl generál Malenínský.

U Obchodní akademie se pak uskutečnil pietní akt u pamětní desky štábního kapitána Václava Morávka. Mezi dalšími hosty zde vystoupil i generál Malenínský, který připomněl charakter tohoto kolínského rodáka a jeho vztah k vlasti, ale zavzpomínal na význam vlastenectví, které je v dnešní společnosti stále vzácnější. „Jsou to převážně morálně-volní vlastnosti, které učinili štábního kapitána Václava Morávka takovým, jakým byl - odvaha, statečnost, neústupnost, nesmiřitelnost, čest, věrnost vlasti a přísaze. Mohu vám slíbit, že my profesionální vojáci budeme pokračovat v jeho odkazu," uzavřel generál Malenínský.

V odpoledních hodinách pak na uvedené pietní akty navázala ještě vzpomínka na podplukovníka Josefa Mašína generálmajora in memoriam v místě jeho rodiště v nedalekých Lošanech. Této vzpomínky se zúčastnil i ministr obrany České republiky Alexandr Vondra. Jak uvedl ministr Vondra: „Pro člověka jeho charakteru bylo nemyslitelné mlčet a nedělat nic, když se lámal osud republiky. Recept na hrdinství není složitý - mít čest, nebát se a vlast nebrat jen jako slovo ze slabikáře. Právě takový byl podplukovník Josef Mašín. Statečný a věrný až do smrti."

Vzpomínky na naše hrdiny se zúčastnil i místopředseda Senátu České republiky Přemysl Sobotka, senátor Pavel Lebeda, poslanec Miroslav Jeník, ministr vnitra Jan Kubice, zástupci armády, váleční veteráni, členové místní samosprávy a občanských sdružení. Přítomni byli i rodinní příslušníci samotných Tří králů Balabána - Mašína - Morávka v čele s dcerou Josefa Mašína Zdenou Mašínovou a vnučkou Sandrou.

Dále čtěte:
Ministr Vondra: Teroristé svých cílů nedosáhli 

##PROFIL 97##

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Ministerstvo obrany

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Premiér Babiš: Ilegální migraci vyřešíme jedině MIMO Evropu

22:29 Premiér Babiš: Ilegální migraci vyřešíme jedině MIMO Evropu

Komentář na facebookovém profilu po návratu z Bruselu.