Mládek (ČSSD): Dluhové selhání české pravice

11.01.2012 9:27

Česká pravice si udělala z boje proti růstu státního dluhu hlavní cíl své hospodářské politiky. Nic není důležité: hospodářský růst, inflace, zaměstnanost, podpora exportu či udržení sociální soudržnosti.

Mládek (ČSSD): Dluhové selhání české pravice
Foto: CSSD.cz
Popisek: Logo ČSSD

Jediným cílem hospodářské politiky české pravice od roku 2006 je boj s deficity veřejných financí a snižování státního dluhu. Strašili a straší české občany Řeckem. Pokud nebudeme šetřit, skončíme stejně špatně.

Bohužel pravice v České republice moc nešetří, a když je deficit veřejných financí příliš malý (rok 2007) sníží daně pod záminkou, že to podnítí hospodářský růst. Ten se ovšem nějak nekoná a tak reálné výsledky pravicového hospodaření za posledních 5 let jsou poměrně smutné.

Za posledních 5 let pravicových vlád se státní dluh České republiky téměř zdvojnásobil. Vzrostl ze zhruba 800 mld. Kč na konci roku 2006 na téměř 1500 mld. Kč na konci roku 2011, tedy o 700 mld. Kč!

Nu, a pokud nám Nečasova vláda vydrží do konce volebního období je realistickým předpokladem, že dluh vzroste až téměř na 1800 mld. Kč. Tedy shrnuto a podtrženo 8 let pravicových vlád od roku 2006 do roku 2014 bude stát naše děti a vnuky 1000 mld. Kč.

Státní dluh vyrobený do roku 2006 (800 mld.) je nejméně z půlky způsoben bankovním socialismem Václava Klause, který byl zaveden v počátku 90. let a který byl hlavní příčinou nárůstu státního dluhu po roce 2000.

Je legitimní otázkou pro vládu Petra Nečase co jsme jako občané a daňoví poplatníci za těchto 1000 mld. Kč dostali a co dostaneme? Stále nedostavěnou dálniční síť či penzijní systém, který je jeden z nejstřídmějších v Evropě a který ještě chtějí vykrást zavedením tzv. II. pilíře penzijní reformy.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: cssd.cz

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Prokšanová (KSČM): Děkujeme - nezapomínáme. Nikdy!

6:03 Prokšanová (KSČM): Děkujeme - nezapomínáme. Nikdy!

Kdo nás osvobodil? A komu to nemáme zapomenout? Snad nám ministryně Černochová napoví!