Novotný (ČSSD): Kdyby se neprolomili limity hnědého uhlí

15.04.2013 6:42

Poslední týdny a měsíce vzbudila velkou pozornost informace o rekordní nezaměstnanosti. Zatímco na přelomu r. 2008 byla míra nezaměstnanosti 5% a české firmy měly problém najít vhodné pracovníky, dnes je nezaměstnanost dvojnásobná.

Novotný (ČSSD): Kdyby se neprolomili limity hnědého uhlí
Foto: PL
Popisek: Karel Novotný, ČSSD
reklama

 

Před pár lety šlo o nezaměstnanost cyklickou krátkodobou, která mizela s posilováním ekonomiky.
 
Dnes ale u velké skupiny lidí vidíme nezaměstnanost strukturální, která lidi z trhu práce vyřazuje dlouhodobě nebo napořád.
 
Bez práce je už téměř 600 tisíc Čechů, což je více jak 8% všeho práceschopného obyvatelstva. Jen od listopadu 2011 jich přibylo bezmála 100 tisíc.
 
Letošní rok je nejčernější v novodobé historii Česka. Nejdramatičtější scénáře předpovídají až tři čtvrtě milionů lidí bez práce.
 
V této souvislosti si dovolím prezentovat svoji úvahu. Již delší čas sleduji boj o snižování narůstající nezaměstnanosti, tento jev je bohužel nechvalně spjat od počátku 90. let s regionem, kde žiji. Nenechávám mě to klidným ani na vteřinu, neboť, je-li člověk patriotem, žije v regionu a vychovává děti a má zde celoživotní kořeny, nemůže být k tomuto jevu a snahám o to změnit to, lhostejný.
 
Domnívám se, že zřejmě jedinou možnou alternativou pro náš region, který byl energetickou a průmyslovou základnou našeho státu bude prolomení limitů hnědého uhlí.
 
Domnívám se, že by se tímto rozhodnutím budoucí vlády, věřím, že naší sociálně demokratické vlády, zastavila narůstající nezaměstnanost v našem regionu, ale stabilizovala by se i energetická bezpečnost země. Vždyť, kdy byl náš stát v minulosti bohatý? V dobách, kdy uměl využívat svoje nerostné bohatství, například ve 12. či 13. století za vlády Přemyslovců nebo Lucemburků, kdy se těžilo stříbro na Kutnohorsku nebo Jihlavsku. Takových příkladů by se dozajista našlo vícero.
 
Zmiňuji tento problém konkrétně proto, že pokud by se neprolomili limity hnědého uhlí a nepokračovalo by se v těžbě za tyto limity, bylo by ohroženo osm až deset tisíc pracovních míst. Návazně by dopady tohoto směru měly negativní vliv i dopady na extrémní prostředí, dodavatelské firmy, obchod, služby.
 
Za limity je zhruba 280 miliónů tun velmi kvalitního uhlí a tyto zásoby by vystačili zhruba na dalších 50 let. Chápu to tak, že by obyvatele Mostecka měli zajištěnu práci na dalších 50 let. Možná je to velmi zjednodušené vidění problému, ale já to tak vidím a já to tak cítím.
 
Chápu, že otázka řešení tohoto problému je součástí státní energetické a surovinové koncepce, tedy, že se jedná o rozhodnutí politické. Nicméně, při každém politickém a strategickém rozhodnutí by se měl v prvé řadě brát na zřetel dopad na zaměstnanost a práce pro lidi. Samozřejmě při zachování parametrů zdravého udržitelného rozvoje a při vyřešení energetické bezpečnosti země.
 
(Říkal jsem to již na našem posledním sjezdu v Ostravě - náš region zásoboval mnoho desetiletí zemi uhlím, elektřinou, pohonnými hmotami, poskytoval zázemí a pracovní příležitosti tisícům lidí a ti s nízkou nebo i s žádnou kvalifikací. Náš region dal útočiště mnoha potřebným.)
 
(Myslím si, že uhlí za limity dá práci na dalších mnoho desítek let desetitisícům lidí, vytopí nejlevněji milion domácností.)
 
Česká republika může využít neuvěřitelného energetického a ekonomického potencionálu, který se skrývá v dosud nevytěženém uhlí u nás, v severních Čechách. Buď jej využijeme a v konečném důsledku na tom vyděláme všichni včetně dětí našich dětí, nebo ne, a pak budeme muset někomu jinému za energii platit obrovské peníze.
 
To je skutečná podstata problému, kterému se říká „ zrušení limitů hnědého uhlí“, snížení nezaměstnanosti na Mostecku, ale nejenom na Mostecku, ale i v dalších přilehlých regionech jako je Chomutovsko, Lounsko, Teplicko.
 
Toto je můj zcela subjektivní pohled i z posledních týdnů a měsíců na tuto velmi vážnou a nebojím se říci až fatální problematiku zaměstnanosti či nezaměstnanosti. 
 
Byl bych rád a apeluji tímto na naše vrcholné vládní představitele, aby akceptovali myšlenku, že blahobyt vlastních občanů je důležitější než honba za chimérou nízkého schodku za každou cenu. Vždyť přijatelnější a levnější cestou je zajištění práce lidem, než vyplácení sociálních dávek.
 
Karel Novotný

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Karel Novotný - profil

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Luzar (KSČM): EU kritizuje jen tam, kde se jí to hodí

22:57 Luzar (KSČM): EU kritizuje jen tam, kde se jí to hodí

Komentář na facebookovém profilu k rozhodnutí Evropského parlamentu o střetu zájmů premiéra Babiše