Okamura: Chtějme konec korupčního politického systému

24.01.2013 6:25

Stávající systém je nemocný od základu - systém poměrného volebního systému nedovolí sestavovat silné vlády - vlády musí korumpovat jednotlivé koaliční strany, musí korumpovat poslance, musí podplácet i voliče.

Okamura: Chtějme konec korupčního politického systému
Foto: Ladislav Carda
Popisek: Tomio Okamura.
reklama

Stávající systém není skutečná demokracie - politologové to nazývají oligarchií - vládou skupiny mocných. V našem případě to je vláda velkých megafirem, kmotrů a jejich nástrojem jsou pak jednotlivé strany. V rámci těchto stran nemají ani slušní politici šanci prosadit jakoukoli účinnou změnu. V takovém systému panuje jediný zájem  - s pomocí kmotrů a jejich peněz získat moc a pak z veřejných zdrojů tyto peníze kmotrům se ziskem zpět vracet. Zájem občana je naprosto mimo už proto, že občané nemají reálnou moc poměry měnit ani kontrolovat. Řešení je skutečná změna ke skutečné demokracii. Odvahu veřejně prezentovat návrhy na změnu systému mi dala také kniha ekonoma Pavla Kohouta, která popisuje příčiny současných problémů a navrhuje potřebnou změnu - novou Ústavu ČR.

Na setkání občanů a občanských iniciativ tuto sobotu v Praze jsme navrhli níže uvedený manifest. Pokud s jeho myšlenkami budete souhlasit, prosím, žádejte své zastupitele, aby o nich alespoň přemýšleli. Šiřte je dál. Diskutujte o nich.  Bez toho, že začneme přemýšlet o tom co dál, začarovaný kruh nestabilních vlád a korupční politiky nikdy neprotneme.

Já sám tak zásadní věc bez Vás neprosadím. Je třeba přesvědčit většinu poslanců i senátorů. Čím větší tlak na ně bude od občanů, tím lépe je půjde přesvědčit, aby se vzdali svých dosavadních jistot.

Slušnému poslanci a senátorovi se přitom naopak ulehčí. Cílem je, aby byl nezávislý na kmotrech a stranickém vedení, a aby se zodpovídal hlavně svým voličům.

My, občané Čech, Moravy a Slezska,

žádáme skutečnou, přímou demokracii. Žádáme vládu zastupitelů přímo se zodpovídajících svým voličům a občanům.
Všichni lidé jsou sobě rovni a všichni mají  nezcizitelná základní lidská práva. Patří mezi ně právo na osobní i politickou svobodu, na spravedlnost  a na život ve spravedlivé společnosti.

Pokud vláda taková práva nenaplňuje a je jim překážkou, mají občané právo ji změnit a ustavit vládu novou, která bude mít pravomoc a odpovědnost založené na zásadách, které považují občané za nejvhodnější pro zajištění své bezpečnosti a svého štěstí.

Jestliže vlády a parlamenty vze&scaron%

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tomio Okamura
reklama


Další články z rubriky

Senátor Kraus: Zákon bude platný a účinný pouze jeden rok

19:28 Senátor Kraus: Zákon bude platný a účinný pouze jeden rok

Projev na 6. schůzi Senátu 24. února 2021 k návrhu zákona o mimořádných opatřeních při epidemii onem…