Onderka: Tvořivé lidi a jejich nápady musíme podporovat

14.12.2010 6:28

Kancelář strategie města Magistrátu města Brna ve spolupráci s Regionální rozvojovou agenturou jižní Moravy připravila na 9. 12. 2010 mezinárodní konferenci Kreativní Brno s podtitulem Role kreativity v rozvoji měst.

Onderka: Tvořivé lidi a jejich nápady musíme podporovat

Cílem konference je podpořit projekt Kreativního centra Brno, poukázat na důležitost kreativity (a kreativních průmyslů) a jejího vlivu na rozvoj měst, představit příklady kreativních center v zahraničí, seznámit účastníky s existujícími nástroji na podporu kreativity, představit zkušenosti lidí, kteří svou kreativitou přispívají k rozvoji měst, a poukázat na důležitost spolupráce tvořivých lidí.

„Město Brno má velký kreativní potenciál. Dobře si uvědomujeme, že je potřeba podporovat tvořivé lidi a jejich nápady - mají totiž kromě jiného prokazatelně důležitý vliv na ekonomiku města a jeho celkový rozvoj. V rámci přípravy projektu Kreativního centra Brno jsme proto připravili např. výstavu Městské zásahy nebo právě konferenci Kreativní Brno," řekl primátor města Brna Roman Onderka.

Konference se uskuteční v Uměleckoprůmyslovém muzeu Moravské galerie v Brně a Domě umění města Brna, kapacita sálů je již obsazena. V publiku se objeví studenti a učitelé uměleckých škol, zástupci státní správy a dalších institucí, podnikatelé v kreativních průmyslech, zástupci kulturních institucí, výtvarníci a architekti.

Do Brna se sjedou špičkoví odborníci na kreativitu, tvůrci kreativních center, architekti nebo urbanisté.

- Obecný koncept kreativity a její roli v rozvoji měst představí např. Martin Cikánek, autor knihy Kreativní průmysly - příležitost pro novou ekonomiku, první české publikace věnující se této problematice,

- o DNA měst bude hovořit londýnská expertka Lia Ghilardi,

- o politikách podpory kreativních projektů a kreativních center budou přednášet Peter Ramsden z Londýna, ředitelka organizace ProCulture Marta Smolíková, ředitelka Institutu umění Eva Žáková či ředitel British Council ČR Nigel Bellingham.

- Kreativní centra v Německu (Stuttgart), na Slovensku (Košice) a Nizozemí (Amsterdam, Tilburgh) představí jejich ředitelé.

- Historii káznice na Cejlu a okolní lokalitu popíše brněnská historička Milena Flodrová.

V závěru konference představí své projekty Jakub Dvorský, autor Machinaria a výtvarník filmu Kuky se vrací, architekti Marek Štěpán, Szymon Rozwalka, fotograf Vojtěch Sláma nebo průmyslový designér Martin Tvarůžek.

Architekt a propagátor architektury Adam Gebrian následně okomentuje výstavu Městské zásahy, která probíhala v prostorách budoucího Kreativního centra Brno do 30. 11. 2010, a zhodnotí zapojení tvůrců do brněnské části projektu.

Konferenci zahájí komentovaná prohlídka bývalé káznice na Cejlu a po bloku výše uvedených přednášek začne ve večerních hodinách v Domě umění afterparty, na které vystoupí Indigo Quartet a DJ Click Joe.

Na konferenci naváže 10. 12. 2010 workshop zacílený na tvorbu konceptu kreativního centra, kterého se zúčastní i vybraní zájemci o projekt.

Projekt Kreativní centrum Brno

Město Brno si dobře uvědomuje, že je potřeba podporovat kreativní neboli tvořivé lidi. Jejich činnost má totiž prokazatelně důležitý vliv na ekonomiku města a jeho celkový rozvoj.

Proto vznikl záměr vybudovat v Brně tzv. centrum pro podporu kreativních průmyslů, tedy místo, kde budou mít zázemí výtvarníci, návrháři, hudebníci, architekti, designéři, ale i tvůrci počítačových her, lidé z reklamního či nakladatelského průmyslu a další. Centrum by zároveň mělo pomoci oživit zanedbanou oblast města. Projekt je součástí Regionální inovační strategie Jihomoravského kraje 3 a Koncepce ekonomického rozvoje města Brna.

V Kreativním centru Brno budou podporováni absolventi uměleckých vysokých a středních škol a částečně bude sloužit i jako inkubátor pro začínající podnikatele v kreativních průmyslech. Kromě toho jsou zde v plánu nájemní ateliéry a ve společných prostorách pro veřejnost divadelní sál, kino, prostory pro výstavy a vzdělávací aktivity, kavárna, obchůdky a možná i ubytování pro studenty.

Cílem projektu je zamezit odlivu talentovaných lidí mimo Brno, pomoci rozvinout jejich tvořivý potenciál a tím podpořit místní ekonomiku. Nezanedbatelným kladem je podpora revitalizace deprivované části města, tzv. brownfieldu. Centrum totiž pomůže zatraktivnit zanedbanou oblast pro veřejnost.

Jako nejvhodnější lokalita byl vybrán objekt bývalé káznice mezi Cejlem, ulicí Soudní a Bratislavskou. Nejenže je tento brownfield v majetku města, navíc se nachází v problémové zóně definované v Integrovaném plánu rozvoje města pro Integrovaný operační program.

Projekt Kreativního centra Brno se opírá jednak o studie zahraničních expertů, které potvrdily vliv kreativních průmyslů na rozvoj měst, jednak o studie vypracované Jihomoravským inovačním centrem, ale i o příklady úspěšně realizovaných obdobných projektů v zahraničí (např. v Nizozemí, Německu, Velké Británii nebo na Slovensku). Od počátku je diskutován i se zástupci uměleckých škol, kreativních skupin a podnikatelů v kreativních průmyslech. Expertní návrh procesních kroků, které povedou k vytvoření udržitelného kreativního centra i v Brně, vypracoval holandský odborník se zkušeností s budováním takových center, ba dokonce celých kreativních čtvrtí. Následujícím krokem bude vytvoření konceptu Kreativního centra Brno ve třech variantách.

Podzimní aktivity v budoucím Kreativním centru Brno

V rámci přípravy projektu proběhlo na podzim v objektu bývalé káznice několik akcí. Do 30. 10. 2010 bylo možné navštívit výstavu Městské zásahy. 18. 9. 2010 byla budova otevřena pro veřejnost v rámci Dnů evropského dědictví a v říjnu se zde uskutečnil mezinárodní workshop studentů architektury, který pořádala Fakulta architektury VUT v Brně za podpory města Brna. Studenti pracovali na návrzích přeměny objektu káznice v kreativní centrum.

Více:
Onderka: Evropské peníze se nám daří využívat na maximum

Oslavenec Onderka dostal Brno k narozeninám

Noční drama v Brně. Výsledek? Velká koalice a na trůnu Onderka

Onderka (ČSSD): Šťastná budoucnost pro vilu Tugendhat

Onderka (ČSSD): Bezpečnost cyklistů je prioritou

Profil Romana Onderky na ParlamentníchListech.cz:
##MINIPAS 1090##

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: Onderkaroman.cz

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Premiér Fiala: Kde brát sílu v těžké době?

18:34 Premiér Fiala: Kde brát sílu v těžké době?

Komentář na facebookovém profilu k pandemii covidu-19