Pithart (KDU-ČSL): Konec českého lázeňství...?

06.06.2012 6:24

Senátorský klub KDU-ČSL spolu se Sdružením lázeňských míst v ČR (dále jen SLM) uspořádal v pondělí 4. června 2012 konferenci o budoucnosti českého léčebného lázeňství. Naprostá většina účastníků se shodla na tom, že plánovaná omezení hrazené lázeňské péče budou mít za následek nevratné negativní změny v tomto segmentu, pro malé lázně mohou mít dokonce likvidační účinky. Lidovečtí senátoři podpořili také vznik petice, která má na tuto skutečnost upozornit.

Pithart (KDU-ČSL): Konec českého lázeňství...?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Místopředseda Senátu Petr Pithart

„Výdaje na zdravotnictví se rok od roku navyšují. Do lázeňské péče už od devadesátých let proudí přibližně tytéž prostředky – zhruba 3 miliardy korun. To dnes představuje asi 1.3 % celkových nákladů na zdravotnictví,“ vypočítává předseda SLM Jiří Houdek. „Veřejné rozpočty mají z lázeňství každoroční příjem přes 4 miliardy korun. Takový je přínos 36 lázeňských míst v ČR, kterým chce nyní ministr zdravotnictví snížit objem hrazené péče o 20 – 25 %,“ dodává Houdek.

Místopředsedkyně Evropského lázeňského svazu MUDr. Janka Zálešaková ve svém příspěvku uvedla, že tradiční léčebné lázeňství je výlučně evropským fenoménem, který kromě přírodních podmínek předpokládá i vysoce specializované medicínské zázemí. Česká republika patřila v tomto oboru k absolutní špičce, v posledních letech však zaznamenává rychlý ústup ze slávy. Dokladem toho je i zrušení výzkumných balneologických ústavů a další vlna restriktivních opatření současné vlády, kterým budou lázně čelit.  

Doktorka Zálešaková upozornila také na to, že Česká republika vydává o 5 % více prostředků na léky než je evropský průměr. „Farmaceutické firmy jsou pochopitelně právě těmi, kdo z postupně upadající léčebné lázeňské péče profitují nejvíce,“ upozornila Zálešáková. Současně dodala, že pokud se zdravotní pojišťovny domnívají, že na omezení lázeňské péče ušetří, opak je pravdou. „Lázeňské lůžko je levnější v porovnání s dlouhodobou ambulantní péčí nebo s  klinickou léčbou, které jsou alternativou k lázeňským pobytům.“

Na to, že konec českého léčebného lázeňství může přijít plíživě a zrakům většiny lidí skrytě, upozornil místopředseda senátu Petr Pithart. Zdůraznil také, že lázeňství přináší celou řadu sekundárních benefitů, které nelze posuzovat pouze ekonomickým prizmatem:

„Všechno, co dělá lázně lázněmi,  nelze omezit, přerušit, přestěhovat: lze to jen vytrhnout, doslova  vyrvat země, nenávratně. Lázně vyrůstaly na těle naší země staletým srozumíváním přírody a vnímavých lidí, kteří dlouhým pozorováním a experimentováním s procedurami  vlastně lázně jako fenomén postupně objevovali. Trvalo to leckdy celá staletí. Za pár let se to dá zlikvidovat a přitom to může vypadat jako rozkvět. A jako ekonomický úspěch. 

Naše české, moravské a slezské lázně jsou jedny z posledních míst v zemi, kde se snaží léčit celého člověka, nejen  jeho opotřebované, pochroumané součástky. Řeknete, že je to naše rodinné stříbro. Já bych řekl, že je to zlato, zlato  naší vlasti. Vždyť právě my v Čechách, na Moravě a na Slovensku  máme vůbec nejvyšší počet úspěšně absolvovaných certifikací medicínské kvality Evropského svazu lázní ze všech členských zemí EU. Zatím jej máme. Zatím se pořád ještě  blýskáme zlatem,“ zakončil Petr Pithart.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: senat.cz

Ing. Libor Turek, Ph.D. byl položen dotaz

Srovnání

Dobrý den, pane poslanče, nejsem si jistý, zda se od vás dočkám upřímné odpovědi, ale prosím o ni. Fiala tvrdí, jak jsme super, že hrajeme první ligu, a že se srovnáváme s těmi nejlepšími. Má podle vás pravdu nebo, což si myslím já, z nás dělá premiér blázny? V čem přesně se můžeme srovnávat s těmi ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Konzervativní strana: Západní svět se zjevně nepoučil ze svého selhání

23:08 Konzervativní strana: Západní svět se zjevně nepoučil ze svého selhání

79. výročí ukončení 2. světové války v Evropě