Vládní koalice proválcovala sněmovnou vládní novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění, které Senát vyslovil jasné ne. Novela přináší mnoho novinek, u kterých si můžeme být jisti, že českému zdravotnictví neprospějí.
Navíc se podstatná část pozměňovacích návrhů zjevila až v Poslanecké sněmovně. Ministerstvo poslalo návrh do vlády, ta ho poslala do Poslanecké sněmovny, aby pak samo ministerstvo začalo zpracovávat komplexní pozměňovací návrhy ke svému vlastnímu návrhu. Jedná se o velké množství větších či menších změn, u kterých dnes nikdo nedokáže stoprocentně říct, jaký dopad budou mít na systém českého zdravotnictví. Jediné, co víme, je, že způsob jejich přijetí byl chaotický, amatérský, naivní a neprofesionální. Divím se panu premiérovi, že takto zesměšňuje sebe i svůj kabinet tím, že jeho vláda nejdřív něco hlasováním přijme, abyste pak za pár týdnů zjistila, že to má být úplně jinak. Jako když pejsek a kočička vaří dort, něco honem uplácali, aby pak zjistili, že zapomněli to či ono. Najednou jim to, pro co před pár týdny zvedli ruku, připadá špatně. Zajímavé je, že to nikomu z nich nepřijde divné. Můžeme tedy očekávat, že třeba za měsíc vláda přijde s tím, že to zase myslí úplně jinak a předloží další novelu tohoto zákona.
Názorový veletoč
O spoustě ustanovení ani pořádně nevíme, co všechno mohou v praxi způsobit. U některých to naopak víme úplně přesně. Například je zde ustanovení, že má pacient začít platit skoro dvojnásobek za pobyt v nemocnici. Když se však zeptáte proč, relevantní odpověď nedostanete. Vláda premiéra Topolánka schválila na návrh ministra Julínka šedesátikorunový poplatek za pobyt v nemocnici. Tehdy před pár lety tvrdili, že je to dostačující a že 60 korun je dobře nastavená cena. Hlasovali pro to všichni: pan ministr Nečas, ministr Kalousek a další. Uplynulo pár let, během kterých nebyla inflace nijak mimořádná, a přesto najednou přichází obdobná vláda s návrhem, aby pacient platil 100 korun místo 60. Jde o obrovský skokový nárůst. Ale proč? Spočítali to snad před těmi třemi čtyřmi lety špatně? Mýlili se snad? Mýlil se ministr Kalousek i premiér Nečas, když pro to tehdy hlasovali?
Nemáš na to? Pošleme na tebe exekutora
Těchto 100 korun se navíc nebude počítat do sociálního ochranného limitu a nebude to limitováno ani žádnou roční částkou. Když bude člověk ležet měsíc v nemocnici, zaplatí 3000 korun, což pro řadu lidí není zanedbatelná částka. Přesto neznáme žádný sociální limit. Musí to prostě zaplatit každý, ať má třeba důchod 6000, nebo příjem ještě nižší. Dnes už víme, že mnohé nemocnice začínají od lidí nezaplacené částky vymáhat v exekuci. Takže na toho, kdo na to nebude mít, pošle vláda exekutora a třeba ho nechají vystěhovat z jeho bytu kvůli tomu, že nezaplatil v nemocnici poplatek.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: ČSSD