Děkuji, pane místopředsedo. Vážený pane premiére, vážené kolegyně, vážení kolegové, osobně jsem předpokládal, že v úvodu rozpravy k návrhu státního rozpočtu na rok 2013 vystoupí nejprve pan premiér Nečas a zdůvodní důvody návrhu pana ministra financí na vrácení zákona, zákona, který již prošel vládou, a to za situace, kdy se příjmová i výdajová strana rozpočtu nezměnila a stále je založena na působení zákonů, které doposud nebyly schváleny.
Politicky zamrzlý vládní daňový balíček trpí závažnými nedostatky. Nejvážnější je naprosto nedostatečné zpracování jeho dopadu na ekonomiku a její jednotlivé subjekty. A hlavně dopadů navrhovaných opatření do hospodaření domácností, nezaměstnanosti, či na vyloučené skupiny akutně ohrožené chudobou. Dále schází komplexní informace o celkovém reálném vývoji soustavy veřejných rozpočtů pro příští rok, protože dopady budou nejen do zdravotně pojistných plánů zdravotních pojišťoven či rozpočtu České národní banky, ale zejména do rozpočtu obcí a krajů.
Vážené poslankyně, vážení poslanci, druhým problémem rozpočtu je, že zásadní rizika rozpočtu jsou skryta přímo v odhadech základních parametrů rozpočtu na rok 2013, ať již v makroekonomických východiscích rozpočtu zejména předpokládaného růstu hrubého domácího produktu. Dalším rizikem je předpokládaný objem výběru daní z přidané hodnoty při zvýšených sazbách, a to ať již ve výši daňového balíčku, či při současně platné výši sjednocené sazby. Další výrazné riziko spočívá ve spuštění takzvané důchodové reformy. Toto riziko se tentokrát týká výdajové strany rozpočtu. Důchodová reforma je totiž postavena na dlouhodobém vyvádění 3 % důchodového pojistného ze státního rozpočtu ve prospěch soukromých penzijních fondů. Celkem odhadovaná finanční rizika navrženého státního rozpočtu na příští rok se mohou v roce 2013 pohybovat minimálně v rozsahu 45 až 60 mld. korun. A tohle navrhuje vláda, která si sama říká zodpovědná. A z toho vyplývají značná rizika nárůstu chudoby u rozsáhlých skupin obyvatelstva, především důchodců, zdravotně postižených a také rodin s dětmi. A já mám oprávněné obavy na základě dřívějšího vyjádření pana ministra Kalouska, že další návrh státního rozpočtu bude pouze horší a spíše to bude škrtrozpočet této skomírající vlády.
Vážené kolegyně, vážení kolegové, mohu porozumět důvodům pro vrácení státního rozpočtu, ale proto bych také předpokládal, že ministr financí a vláda přijde s novým harmonogramem schvalování státního rozpočtu, zejména z toho důvodu, že ani vláda, ani my poslanci, ani sociální demokracie nechce, aby na začátku příštího roku bylo rozpočtové provizorium. Proto vyzývám pana předsedu vlády a pana ministra financí, aby nám ještě před hlasováním sdělili tuto informaci.
Děkuji za pozornost. (Potlesk z řad poslanců ČSSD.)

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PSP ČR