Seďa (ČSSD): Co může nabídnout česká armáda v rámci SMART DEFENCE

23.11.2012 6:23

Když před deseti lety a poprvé po teroristických útocích na Světové obchodní centrum v New Yorku zasedala Severoatlantická aliance, v Praze byly přijaty takzvané Pražské závazky.

Seďa (ČSSD): Co může nabídnout česká armáda v rámci SMART DEFENCE
Foto: CSSD.cz
Popisek: Logo ČSSD

Jejich základem se stala specializace armád NATO a vzájemná spolupráce Aliance. Po deseti letech je nutno konstatovat, že ne všechny přijaté závazky byly splněny, nicméně v některých specializacích máme být na co hrdí. Například naši chemici, biologická ochrana, vojenské nemocnice či speciální síly.

Z tohoto pohledu mě zaráží úvaha ministerstva obrany přestat financovat Centrum biologické ochrany (CBO) v Těchoníně. Pouze připomenu, že centrum vzniklo na základě výše zmíněných závazků vůči NATO za téměř 1,8 miliardy korun a jeho provoz stojí 70 milionů korun ročně. CBO je speciální zařízení s infekční nemocnicí na úrovni stupně biologického zabezpečení BSL 3 a BSL 4 s laboratořemi pro diagnostiku biologických virů. Má nejen kapacity pro vyšetření a léčení vojáků vracejících se z misí, ale je i výukovým, výcvikovým a školícím střediskem pro vojenské a civilní specialisty nejen v rámci naší země, ale i NATO. Tyto schopnosti jsou nejen nezastupitelné, ale ukázaly se jako nutné v případě vyšetřování nákaz ptačí či prasečí chřipkou.

Když na 58.zasedání Parlamentního shromáždění NATO hovořil pan plk.V.Osvald o úspěších JCBRN Defence COE ve Vyškově (Centrum of Excellence pro obranu proti chemickým, biologickým, radiologickým a jaderným zbraním), vzpomněl jsem si právě na CBO. Vždyť právě tyto schopnosti, mimo jiné potřebné v rámci Integrovaného záchranného systému, nám naši spojenci mohou závidět. V NATO se hovoří o sdílení svých schopností v rámci SMART DEFENCE (chytré obrany). Také v rámci Evropské unie se diskutuje o sdílení schopností a nutné větší spolupráci mezi spojenci. Jsem přesvědčen, že právě naše schopnosti v rámci chemické a biologické ochrany se mohou stát výrazným příspěvkem našim spojencům.

Kromě těchto schopností se hovoří i o budování Centra of Excellence pro výcvik pilotů vrtulníků či o větším zapojení naší Univerzity obrany při výcviku a školení vojáků. Nemohu souhlasit s naší vládou, která se tváří jako rozpočtově zodpovědná, že by měla likvidovat tuto dlouhodobou investici a tím porušit slib daný Severoatlantické alianci. Vždyť CBO není určeno pouze pro vojenské účely, ale také pro civilní ochranu obyvatel. Namísto nákupů nevhodné a drahé techniky by měla armáda uvažovat o minimálně udržení svých schopností k obraně svého území a k ochraně životů a zdraví našich spoluobčanů.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: cssd.cz

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mašek (ANO): Situace kolem svobody slova je obzvlášť komplikovaná

14:04 Mašek (ANO): Situace kolem svobody slova je obzvlášť komplikovaná

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k svobodě slova v Evropské unii